Amfiteatr ma otrzymać nie tylko dach, lecz także drugie życie i wiernego widza.

Choć mamy to, czego wiele miast nam zazdrości, czyli amfiteatr, nie zawsze mamy możliwość organizacji imprez „pod chmurką”. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy owa chmurka zasnuwa całe niebo, ciemnieje i zaczyna z niej padać deszcz! Naszemu amfiteatrowi brakuje dachu, mówiąc najprościej. Problem ten postanowił wreszcie rozwiązać włodarz naszego miasta. Szykuje się ogromna, bo warta ponad 20 milionów inwestycja. Amfiteatr otrzyma nie tylko dach, lecz także drugie życie i wiernego widza.

 Mówiąc o wiernym widzu mamy na myśli Bogusława Kaczyńskiego, któremu miasto postanowiło ustawić w nowym już amfiteatrze ławeczkę, aby upamiętnić jego osobę. Zanim jednak do tego dojdzie przed władzami miasta dużo pracy. Cały projekt nadzoruje prezydent Adam Chodziński, jak mówi – w tej chwili jesteśmy na etapie kończenia przygotowywania dokumentacji technicznej. Było kilka spotkań, w których uczestniczyliśmy my, pracownicy urzędu i pan dyrektor BCK – mówił wiceprezydent.

Projektantem amfiteatru jest prof. Butelski, który de facto jest również autorem obecnej sceny. Wybór nie jest więc przypadkowy. Po pierwsze prof. Butelski „zna” amfiteatr, a po drugie ma do niego prawa autorskie na 70 lat. Zmiana projektanta wiązałby się więc z dużym zamieszaniem i jeszcze większymi kosztami, które miasto musiałoby ponieść.

Najważniejsza w tej chwili kwestia to zadaszenie teatru, tak aby mógł służyć nam bez względu na warunki pogodowe.

– Ogromny wpływ na prowadzone prace ma nasz konserwator zabytków, ponieważ obiekt jest objęty nadzorem konserwatorskim, wizualizacja tego zadaszenia musiała być zgodna z wizja pana konserwatora. Mieliśmy kilka możliwości do wyboru, wydaje się, że wybraliśmy tę, która jest i najbardziej gustowna i funkcjonalna zarazem – dodaje Chodziński.

Cały koszt rewitalizacji amfiteatru to kwota ponad 3,5 miliona złotych. Jak na nasze możliwości budżetowe – kwota dość znaczna. Natomiast rewitalizacja, która będzie prowadzona na terenie całego kompleksu parkowego to kwota ponad 20 milionów złotych. Jak mówi Adam Chodziński – są to pieniądze, które mamy w pewien sposób przez pana prezydenta wynegocjowane z panem marszałkiem i z innymi miastami na prawach powiatu w województwie lubelskim -.

Jak mówi wiceprezydent miasta na przełomie czerwca i lipca najprawdopodobniej możliwe będzie złożenie całej dokumentacji, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. W lipcu magistrat chciałby już ogłosić przetarg, aby móc w jego wyniku wyłonić wykonawcę prac.

Planowane zakończenie prac to czerwiec (lub wrzesień) 2018 roku.

Jak podkreśla Adam Chodziński, nie chodzi o to, by amfiteatr przebudować. Zmiany nie będą aż tak znaczące. Przede wszystkim jednak nasza plenerowa scena zyska dach! A poza tym? – Duży nacisk kładziemy na akustykę, tak aby można było przyjmować różnego rodzaju artystów –.

Ponadto przebudowana ma być scena, a także „ulepszone” zostane zaplecze amfiteatru. W tej chwili bowiem zdarzają się chociażby problemy z dostarczeniem sprzętu – gdy chcemy myśleć o koncertach poważnych i znanych artystów, sytuacja absolutnie niedopuszczalna. Zamontowana ma  być również funkcjonalna winda dla osób niepełnoprawnych. Poza tym bardzo zmieni się otoczenie amfiteatru. Nie będzie można już wjeżdżać do amfiteatru. Od ul. Warszawskiej przebudowany będzie dojazd oraz mostek. Ponadto od strony zachodniej będzie dodatkowy most tzw. brama koszarska  – odtworzony będzie więc historyczny wjazd. Przebudowywany będzie również rozkład ulic, organizowany będzie również dodatkowy parking. Nową przestrzeń ekspozycyjną zyska też muzeum. Jak zapewnia Chodziński cała wieża zostanie przeznaczona na eksponowanie tych cennych rzeczy, które w tej chwili zalegają w muzealnych magazynach. Wejście do muzeum też będzie z innej strony.

– To ogromny projekt na ponad 20 milionów złotych. Myślę, że mieszkańcy miasta będą zadowoleni z tych zmian – zapewniał wiceprezydent miasta.

 

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj komentarz

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza