Wyjątkowa wystawa portretów Radziwiłłów w bialskim muzeum

 

W oficynie zachodniej otworzono ekspozycję portretów rodu Radziwiłłów. Eksponaty pochodzą z kolekcji księcia Macieja Radziwiłła, który osobiście wziął udział w wernisażu. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi w sobotę podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

– To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych tego roku w Białej. Nie ma lepszego miejsca na taką wystawę jak dawna posiadłość rodu Radziwiłłów i miasto, które na każdym kroku posiada pamiątki związane z zacnym rodem magnackim – mówiła podczas otwarcia wystawy Małgorzata Nikolska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

Przy okazji otwarcia wyjątkowej ekspozycji prezydent Dariusz Stefaniuk wyróżnił księcia Macieja Radziwiłła nagrodą Darczyńcy Bialskiej Kultury za działalność na rzecz popularyzacji kultury i spuścizny rodu Radziwiłłów oraz współpracę przy realizacji przedsięwzięć artystycznych w Białej Podlaskiej.

Wystawa prezentuje wizerunki protoplastów rodu. Znaczna część ekspozycji poświęcona jest właścicielom Białej, od Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła “Sierotki”, po zmarłego w 1813 r. napoleońskiego pułkownika, księcia Dominika Radziwiłła.

W kameralnej uroczystości w oficynie zachodniej oprócz przodka legendarnego rodu wzięli udział przedstawiciele białoruskich ambasad, dzięki którym udało się sprawnie zorganizować wystawę również u naszych wschodnich sąsiadów.

Kolekcja Macieja Radziwiłła została uzupełniona kilkoma eksponatami ze zbiorów białoruskiego Narodowego Muzeum Sztuki. Jego dyrektor wraz z Małgorzatą Nikolską podpisali umowę o współpracy, która zaowocuje już w najbliższym czasie ciekawymi projektami.

Oprócz tego mieszkańcy będą mogli podziwiać w sobotę 27 maja wystawiony w kościele św. Antoniego, a udostępniony przez Rodzinę Radziwiłłów, wizerunek Matki Boskiej Radziwiłłowskiej (Matka Boska Loretańska Sobieskich).

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza