To historyczny moment. W stadninie takich zawodów jeszcze nie było.

tekst: Ola Majewska  video: Zbyszek Maciejuk

– W roku obchodów dwustulecia stadniny koni w Janowie Podlaskim realizujemy cały kalendarz zaplanowanych zdarzeń. Rozgrywamy między innymi zawody WKKW – Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego. Jest to znowu historyczny moment, ponieważ w Janowie takich zawodów nigdy nie było – mówi Sławomir Pietrzak – prezes janowskiej stadniny.
– Hodujemy konie półkrwi angloarabskiej z przeznaczeniem do konkursu konia wierzchowego, to najwyższy czas, aby zacząć rozgrywać zawody w tej dyscyplinie – wyjaśnia prof. Pietrzak.
Sobotnie i niedzielne zawody były „wersją testową” tego, co miejmy nadzieję, na stałe zagości na liście janowskich imprez. Przezes janowskiej stadniny ma nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować zawody międzynarodowe. – Takie jest przeznaczenie koni półkrwi angloarabskiej – konkursy konia wierzchowego – dodaje Pietrzak.
Na pierwszych zawodach WKKW pojawiło się około 30 uczestników, z czego znaczna część z Lubelskiego Związku Jeździeckiego i Mazowieckiego Związku Jeździeckiego, bowiem ta „edycja” miała charakter testowy, a przez to regionalny. Zawodnicy startowali na koniach półkrwi angloarabskiej, ale także na janowskich arabach. Jak było?
– Przyjechaliśmy na nasz pierwszy start w zawodach Militarii z moim bardzo młodym ogierem czystej krwi arabskiej – Kontekst. Po konkurencja ujeżdżenia jestem bardzo zadowolony. Koń był grzeczny, słuchał moich komend. Zobaczymy jakie będą później wyniki, ale i tak jestem bardzo zadowolony – mówi Artur Brzozowski – plutonowy szwadronu kawalerii ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich z Zamościa.
Kontekst to czteroletni koń hodowli ogierów Białka, jak mówi o nim jego opiekun – mimo iż w treningu jest od niedawna, bardzo dobrze rokuje -.
Poza konkursem konia wierzchowego w sobotę w janowskiej stadninie odbyły się również: Pierwsze Janowskie Zawody Militarii, zaś w niedzielę VII. Memoriał Kawaleryjski o szablę majora Jaworskiego. Patronat honorowy nad całą imprezę objął minister rolnictwa.
– Zawody Militarii składają się w zasadzie z memoriału i WKKW, do tego dochodzi jeszcze próba strzelania z broni długiej. Jutro (niedziela – przyp. red.) odbędzie się przegląd mundurowy, tzw. przez nas konkurs piękności. Dwóch sędziów będzie oceniało m.in. troczenie, jakość konia, jakość rzędu, wszystkie szczegóły, detale. Później rozegrany zostanie memoriał, czyli władanie białą bronią. Postanowiliśmy to rozdzielić ze względu na to, że nie wszyscy mogą przyjechać na całość. Memoriał jest fajną okazją do sprawdzenia się dla młodych ułanów i młodych koni – wyjaśnia Radosław Skowron, organizator memoriału.
Imprez z okazji dwustulecia stadniny nie brakuje. Wiele jeszcze przed nami, ale najważniejszym bez wątpienia wydarzeniem będzie Pride of Poland. Przygotowania, jak zapewnia prezes Pietrzak, postępują zgodnie z planami.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza