Miasto z nowymi inwestycjami i nadwyżką budżetową. Jaka jest na to recepta?

relacja ze spotkania z dziennikarzami przed sesją Rady Miasta/ streem: pulsmiasta.tv/iPhone7/

 

Niedawno informowaliśmy o projekcie zadaszenia bialskiego amfiteatru i rewitalizacji parku Radziwiłłów. To jednak nie jedyne inwestycje, jakie zaplanowane zostały przez urząd naszego miasta. Planować jest o tyle łatwiej, że włodarzom Białej udało się wygospodarować, jak na nasze warunki, gigantyczną nadwyżkę budżetową.

– Udało się wygospodarować ponad 22 miliony złotych. To gigantyczne pieniądze jak na budżet naszego miasta. Te środki zostaną przeznaczone głównie na wkłady własne do funduszów unijnych, czyli na inwestycje – mówił prezydent Dariusz Stefaniuk.

Zdaniem Stefaniuka ważne jest też to, że miasto będzie się rozwijało, a pieniądze na to, już po raz kolejny, nie będą pochodziły z kredytu! Obecne władze Białej Podlaskiej w dalszym ciągu spłacają zaległości, ale i inwestują.

O jakich inwestycjach mowa? Jest ich wiele, władze miasta wymieniają te najważniejsze. Oczywiście „listę” należałoby zacząć od specjalnej strefy ekonomicznej, którą Dariusz Stefaniuk nazywa wręcz kamieniem milowym.

Zadania, jakie postawiło przed sobą miasto to również II. etap rewaloryzacji parku Radziwiłłowskiego i zadaszenie amfiteatru. Koszt całego II. etapu to 5 milionów euro, a więc ponad 20 milinów złotych, aby te środki pozyskać potrzebne są pieniądze na wkłady własne do projektów. Dariusz Stefaniuk chce również, aby w mieście powstał wreszcie stadion z prawdziwego zdarzenia, bo o obecnym mówi krótko – wstyd, a nie chluba! Miejsce z powodzeniem wykorzystywalibyśmy zarówno do imprez stricte sportowych, jak i kulturalnych czy różnego rodzaju pikników rodzinnych. I. etap budowy tego stadionu to koszt 25 milionów złotych. Urząd stara się jednak w tym przypadku o dofinansowanie ze środków z ministerstwa sportu. Już niedługo otwarte zostanie pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, które powstało w podobny sposób: ze środków miasta i ministerstwa sportu.

To nie jedyne inwestycje…

Człowiekiem do zadań specjalnych, o którym prezydent Stefaniuk mówi, że „zazdroszczą nam takiego specjalisty inne miasta” jest bez wątpienia Michał Romanowski. Człowiek, który w naszym urzędzie o projektach wie jeśli nie wszystko, to prawie wszystko.

– Mówimy o ogromnych inwestycjach, z jakimi do  tej pory miasto nie miało do czynienia. Wszystkie one zostały ujęte w jeden program, który obsługuje mechanizm nazwany Strategicznymi Inwestycjami Terytorialnymi (SIT). Do końca czerwca trwa weryfikacja wszystkich dokumentów dostarczonych przez nas do urzędu marszałkowskiego. Najważniejsze jest tu słowo „strategiczne”, czyli oznacza to, że wszystkie te inwestycje muszą się wpisywać w plan  rozwoju województwa, w jego strategię, w założenia Regionalnego Programu Operacyjnego – wyjaśniał Romanowski.

Jak na razie nikt o szczegółach nie chce mówić, bo jak mówi Michał Romanowski – rozważamy różne warianty.

Bez wątpienia ważną dla miasta inwestycją będzie stworzenie, czy też powiększenie przestrzeni wystawowej Muzeum Południowego Podlasia, gdyż jak zgodnie zauważyli Romanowski i Stefaniuk – nasza placówka naprawdę ma się czym chwalić, tymczasem godne uwagi eksponaty zalegają w magazynach, gdzie pokrywa je gruba warstwa kurzu. Od dawna mówi się też o budowie sceny teatralnej czy chociażby  sali z prawdziwego zdarzenia, która posłużyłaby do organizacji imprez kulturalnych na naprawdę wysokim poziomie. Zgodnie z założeniami urzędu miasta powinna się ona mieścić w budynku starostwa, czyli tam, gdzie obecnie znajduje się sala widowiskowo-konferencyjna BCK.

Poza kulturą miasto chce stawiać również na komunikację. Mowa o projekcie, w ramach którego wybudowane mają zostać ścieżki rowerowe, które będą alternatywą dla dróg i łączyć będą Białą z miejscowościami podmiejskimi. Ten projekt realizowany jest wspólnie z gminą wiejską. Także wspólnie gminy wiejska i miejska wybudują szlak pieszo-rowerowy wzdłuż Krzny, od Porosiuk aż do stawów na Białce. Oprócz rekreacji trasa będzie miała również walory edukacyjne.

Skoro o komunikacji mowa to warto również dodać, że w planach jest zakup nowego taboru oraz budowa potrzebnej infrastruktury.

– Nie jest tak, że wszystkim rządzi polityka i trzeba być z określonego ugrupowania, aby te pieniądze otrzymać. Liczą się dobre wnioski, liczy się dobre podejście do projektu. Tak też dzisiaj to robimy. To jest głównie zadanie pana naczelnika Michała Romanowskiego – wyjaśniał Stefaniuk.

Jaka jest recepta na takie milionowe oszczędności, chciałoby się zapytać?

– Kiedyś jeden z naszych parlamentarzystów opowiadał jednemu z członków rządu, jak to rządzimy w Białej Podlaskiej i że mamy taka nadwyżkę. Padło wówczas pytanie „jak oni to robią?”, na to odpowiedź była bardzo prosta „nie kradną”- wyjaśniał Stefaniuk.

– 22 miliony środków wolnych to kwota, która wynika z oszczędności inwestycyjnych, ponieważ rzesza programów inwestycyjnych (SIT) została przesunięta na lata realizacji 2017-2019. Ponadto niemałą kwotę uzbieraliśmy z oszczędności oświatowych. Mowa o mniejszych dopłatach do przedszkoli niepublicznych. Duże oszczędności przyniosła również szeroko rozumiana administracja publiczna – wyjaśniała Marta Juchnikowska, skarbnik.

Na sesji rady miasta, która odbyła się w środę (31 maja) radni przegłosowali uchwałę w sprawie udzielania prezydentowi absolutorium za wykonanie budżetu za 2016 rok. Przeciw opowiedziała się jedynie radna Alicja Łagowska, zdaniem której miasto oszczędza na oświacie. Zarzuty jednak natychmiast odparł prezydent Michał Litwiniuk.

Dodaj komentarz

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza

Twoje zgody

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób. Są to m.in. imię i nazwisko, adres e-mail i informacje rozliczeniowe.

_ga,_gat,_gid

Facebook

Pliki te pomagają nam dostarczać, zabezpieczać i usprawniać produkty Facebooka poprzez personalizację materiałów, dostosowywanie reklam i pomiar ich skuteczności oraz bezpieczniejszą obsługę użytkownika. Wykorzystywane przez nas pliki cookie mogą ulegać zmianie w miarę doskonalenia i aktualizacji produktów Facebooka. Pliki cookie mogą stosować witryny internetowe i aplikacje dostarczane przez inne spółki korzystające z produktów Facebooka (takie jak spółki, które wykorzystują w swoich witrynach i aplikacjach technologie Facebooka). Facebook wykorzystuje pliki cookie i uzyskuje informacje o tym, że użytkownik odwiedza takie witryny i korzysta z takich aplikacji, w tym informacje o urządzeniu oraz informacje o aktywności użytkownika beż żadnego dalszego działania z jego strony. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy użytkownik ma konto na Facebooku i czy jest zalogowany.

c_user,datr,dpr,fr,locale,pl,pnl_data2,sb,wd,xs