Filtr epidemiologiczny, czyli przychodnia dla cudzoziemców. Jedyny taki obiekt w Europie.

To jedyny taki obiekt w Europie, który pozwala wykryć m.in. choroby zakaźne u cudzoziemców. Przy ośrodku recepcyjnym w Białej Podlaskiej powstał “filtr epidemiologiczny”. To specjalna przychodnia, w której osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową przechodzą wstępne badania. W środę każdy mógł zobaczyć, jak wygląda budynek i jak w praktyce działa. W Białej Podlaskiej był dzień otwarty ośrodka pod hasłem “Melodie życia”.

Filtr epidemiologiczny w Białej Podlaskiej działa formalnie od kwietnia. W nowoczesnym budynku lekarze oceniają stan zdrowia osób przekraczających wschodnią granicę Polski i zgłaszających się do procedury uchodźczej. Do dyspozycji mają m.in. aparat EKG i cyfrowy rentgen. Jest też przenośny defibrylator. Do tego izolatki i specjalny podjazd dla karetek.

Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. Najwięcej cudzoziemców, szukających ochrony w Polsce, przekracza granicę w Terespolu i trafia właśnie do ośrodka w Białej Podlaskiej.

W przypadki stwierdzenia choroby zakaźnej, cudzoziemiec jest kierowany do szpitala. Obecnie w ośrodku w Białej Podlaskiej przebywa około 160 cudzoziemców, głównie z Czeczenii.

Sama procedura badań w ramach filtra funkcjonuje od 12 lat. Nowa inwestycja pozwoli ją usprawnić. Koszt budowy to prawie 9 mln zł, z czego 85 proc. stanowią środki ze szwajcarsko-polskiego programu współpracy.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza