Kijki w dłoń! Do parku marsz! Nordic walking opanowało miasto…

Nordic walking pochodzi z Finlandii. Ten nietypowy marsz, z wykorzystaniem specjalnie do tego zaprojektowanych kijków wymyśliła grupa lekarzy i wybitnych sportowców. Nordic walking to w zasadzie same korzyści! Po pierwsze jest to sport naprawdę niedrogi, który mogą uprawiać ludzie w każdym wieku, również osoby starsze i borykające z różnymi problemami zdrowotnymi. Nordic walking nie nadwyręża aparatu ruchowego, a w pracę podczas ćwiczeń zaangażowanych jest ponad 90% mięśni! Może to być doskonała terapia przy problemach ze stawami czy kręgosłupem, a także układem krążenia. 

Od jakiegoś czasu na ulicach, w parkach czy lasach coraz częściej spotykamy osoby chodzące z kijkami. Ludzie chętnie wybierają nordic walking, bo z pozoru może się wydawać, że taka forma marszu nie jest żadną filozofią. Pewnie tak jest, ale… Jeżeli chcemy, aby nasza aktywność przynosiła nam wyłącznie korzyści, jeżeli chcemy, aby zakupiony sprzęt służył nam właściwie i aby był w pełni wykorzystywany musimy nasze pierwsze kroki stawiać pod okiem instruktora!

Naprzeciw oczekiwaniom miłośników nordic walking wychodzi Akademia Zdrowia Santandera, która od niedawna „gości” również w naszym mieście. O co chodzi?

Akademia Zdrowia Santandera to ogólnopolska akcja, której celem jest promowanie aktywnego wypoczynku, zachęcanie mieszkańców do aktywnego spędzania czasu, ale przede wszystkim promowanie nordic walking.

W Białej Podlaskiej zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godzinie 18 w parku Radziwiłłowskim. Prowadzą najlepsi specjaliści w tym zakresie: Piotr Wetoszka (świeżo upieczony Mistrz Europy w NW na 10 km) i dr Marta Mandziuk z TKKF „Krzna” Biała Podlaska, instruktor nordic walking.

Na początku, nie może być inaczej, wspólna rozgrzewka, po której wszyscy uczestnicy dzieleni są na dwie grupy. Do jednej trafiają osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kijkami, a do drugiej ci, którzy złapali już bakcyla chodzenia. Jedni uczą się techniki marszu nordic walking, a inni ją doskonalą.

– Mamy już stałych uczestników zajęć, ale dochodzą również nowi. Zaczynaliśmy chyba od 25 osób, ale z tygodnia na tydzień ta liczba była większa i większa. Były zajęcia, na których pojawiało się ponad 40 chętnych do wspólnego chodzenia. Ludzie o tym wydarzeniu informują się wzajemnie, tzw. pocztą pantoflową. Niektórzy zaczepiają nas w mieście i pytają, czy można się jeszcze dopisać? Otóż nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść. Nikomu nie odmawiamy, zapraszamy wszystkich – mówi prowadząca zajęcia Marta Mandziuk.

Bez wątpienia warto pojawić się we wtorek o 18 w parku, jeśli nie z kijkami to może na początek po to, by poobserwować uczestników zajęć. Nieznikające ani na chwilę uśmiechy, mnóstwo pozytywnej energii i profesjonalni instruktorzy, którzy z cierpliwością i pasją opowiadają o nordic walking z pewnością zachęcą do uczestnictwa wszystkich niezdecydowanych.

Nie ma więc na co czekać! Akcja trwa do końca sierpnia, czasu więc mamy jeszcze dosyć. Trzeba tylko mieć ze sobą kijki do nordic walking, bo tych niestety prowadzący nie mogą zapewnić dla wszystkich. Zajęcia są bezpłatne!

Przyłączycie się? My na pewno! Do zobaczenia na parkowych alejkach. Kijki w dłoń!

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza