Charakterna zabawa z fasonem i na wesoło. Kapele podwórkowe na Browarnej

Klawa Ferajna i Przyjaciele – pod takim hasłem odbyła się w niedzielę (18 czerwca) I. Ogólnopolska Impreza Kapel Podwórkowych. Poza bialską Klawą Ferajną na Browarnej zaprezentowali się przedstawiciele Werbkowic, Rzeszowa, Parczewa oraz Mzurek z województwa łódzkiego. 

Folklor miejski czy ściślej rzecz ujmując kapele podwórkowe to symbol przede wszystkim dawnej Warszawy czy Lwowa. Któż z nas nie słyszał nigdy Kapeli Czerniakowskiej czy Jaremy Stępowskiego. W ich nieśmiertelnych szlagierach „żyje” dawna Warszawa z klimatycznymi uliczkami i słynnymi na całe miasto knajpkami – jak chociażby ta na Wolskiej pod Kogutem. W twórczości dawnych kapel podwórkowych warszawskich czy lwowskich usłyszymy niczym niezmanierowaną lokalną gwarę, którą dziś coraz rzadziej mówią już tylko najstarsi mieszkańcy. Młode zespoły, tworzące w nurcie folkloru miejskiego również starają się śpiewać po „warsiasku” – ale to już nie to samo. Każdy kto choć trochę zakochał się w Warszawie (czy Lwowie) z łatwością zakocha się również w tamtejszych szlagierach, np. Jaremy Stępowskiego o warszawskim taksówkarzu, który jeździ tylko na „Pragie” czy o pożarze na Tamce. Odwiedzi słynny bazar Różyckiego, wpadnie na prawdziwą zabawę na dechach na Woli czy Bielanach i słysząc zaproszenie „Chodź na Pragie” utwierdzi się w przekonaniu, że to właśnie na Pradze spotkać można najprawdziwszych warszawiaków. Dziś czasy się zmieniły, osób zafascynowanych pięknem dawnej stolicy, jej charakterem, tworzonym przez ludzi i muzykę – jest coraz mniej.

Wydawać by się mogło, że kapele podwórkowe odchodzą powoli do lamusa, a jeśli gdzieś jeszcze są to we wspomnianych wcześniej miastach. Tymczasem nic bardziej mylnego. Wygląda na to, że kapele podwórkowe przeżywają teraz swój renesans! Dowodem tego była impreza zorganizowana w ostatnią niedzielę w Białej Podlaskiej.

I. Ogólnopolska Impreza Kapel Podwórkowych „Klawa Ferajna i Przyjaciele” z całą pewnością należała do udanych. Przestrzeń klimatycznej ulicy Browarnej wypełniła się po brzegi. Jak na dawnej warszawskiej Pradze czy Woli słychać było skrzypce, akordeony i piosenki z Białą w roli głównej. Mieszkańcy? Bawili się, tańczyli i gromkimi brawami nagradzali prezentujące się kapele. Było ich pięć. Na początek zaprezentowała się kapela STAH z Werbkowic, po niej CIANTO z Rzeszowa, TAAKA PAKA z Parczewa, później kapela SPOD DĘBU z Mzurek i wreszcie reprezentanci Białej Podlaskiej KLAWA FERAJNA.

– Kiedy zacząłem pracę w Bialskim Centrum Kultury chciałem poznać różne bialskie środowiska kulturalne, różne grupy, które z różnych względów „odłączyły się” od BCK. Tak trafiłem na Klawą Ferajnę. Kapelę, która jeździ na festiwale, przywozi z nich nagrody i wyróżnienia, której przeboje nucą Polacy w różnych częściach kraju. Dlaczego więc mieszkańcy naszego miasta nie mieliby poznać jej lepiej? – mówi dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Mariusz Orzełowski.

Niedzielna impreza to pomysł Klawej Ferajny, która do udziału w nim zaprosiła zaprzyjaźnione kapele. W organizację tego przedsięwzięcia jak zwykle włączyło się Bialskie Centrum Kultury. Dyrektor Mariusz Orzełowski ma nadzieję, że to nie pierwsza i nie ostatnia tego typu impreza i że współpraca na linii BCK – Klawa Ferajna będzie układała się na tyle dobrze, by w przyszłości kontynuować rozpoczęte w niedzielę przedsięwzięcie.

–Wydaje się, że folklor miejski chyba przypadł mieszkańcom do gustu. Jeżdżąc po różnych festiwalach i obserwując ludzi myślę, że jest potrzeba takiego właśnie muzykowania, prezentowania muzyki granej na żywo, bez wspomagania się różnymi urządzeniami. Tyle ile muzycy są w stanie zagrać, ile wokaliści są w stanie zaśpiewać, tyle zobaczymy na scenie – sama prawda– mówi nam Mariusz Polak – kierownik artystyczny kapeli podwórkowej Klawa Ferajna z Białej Podlaskiej.

KLAWA FERAJNA powstała w 2009 roku przy osiedlowym domu kultury EUREKA. Pomysłodawcą założenia kapeli był Józef Komorowski. W tej chwili KLAWA FERAJNA jeździ właściwie po całej Polsce, pojawia się na różnego rodzaju festiwalach, a co dla nas szczególnie ważne godnie reprezentuje miasto. Muzycy mają na swoim koncie całkiem pokaźną ilość nagród.

Pierwszym sukcesem było wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim. To wyróżnienie było o tyle znaczące, że kapela otrzymała je zaledwie po roku swojej działalności! Muzycy jak się wydaje, złapali wiatr w żagle, bo od 2014 roku z poszczególnych festiwali przywożą ze sobą kolejne trofea, m.in. za I. miejsce na Festiwalu Kapel Podwórkowych w Przemyślu(to najstarszy tego typu festiwal), za I. miejsce na Festiwalu Kapel Podwórkowych w Łęcznej (2016 rok), na tym samym festiwalu Klawa Ferajna otrzymała również Nagrodę Publiczności, czyli jak mówi większość artystów- tę najważniejszą nagrodę, a także Puchar Prezesa Radia Lublin. To tylko niektóre osiągnięcia Klawej Ferajny…

W tej chwili kapela liczy sobie 7 osób, od kilku lat jest to stały i niezmienny skład. Wcześniej z muzykami występowały również dwie panie.

Warszawskie kapele podwórkowe śpiewają o Woli i Pradze, o klawych zabawach na Bielanach i szalonych warszawskich dziewczynach, ale jak udowadnia Klawa Ferajna – wcale nie trzeba być zespołem ze stolicy, żeby z sentymentem śpiewać o swoim mieście i żeby w tym ukazać to, co w muzyce najważniejsze – prawdę – za którą, jak się wydaje, publiczność pokochała kapele podwórkowe nie tylko w Białej Podlaskiej, ale i w całej Polsce, o czym świadczy ilość organizowanych imprez i festiwali.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj komentarz

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza