Oczekują końca „wolnej amerykanki”. Ratownicy medyczni u wojewody

Choć na miejsce zdarzenia docierają równie szybko jak straż pożarna czy policja, choć nieustannie muszą być na „posterunku”, w pełnej gotowości do wyjazdu, choć wymagania, które muszą spełnić, aby móc pracować są jednymi z najbardziej wyśrubowanych w Europie – to niestety w dalszym ciągu zawód ratownika medycznego jest jednym z najsłabiej opłacanych! Ratownicy mają już dość…

Od tygodni trwa protest ratowników medycznych. Protestujący domagają się podwyżek i realizacji obietnic składanych przez obecny rząd.

W województwie lubelskim średnia wysokość wynagrodzenia ratownika medycznego to ok. 2000 zł, przy czym w mniejszych miejscowościach sumy te bywają niższe. Protestujący domagają się ujednolicenia płac na terenie całego kraju i skończenia z „wolną amerykanką”, jak nazywają obecną sytuację. Ponadto ratownicy oczekują podwyżek, prawie dwukrotnych, bo jak mówi przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Medycznych Waldemar Zdankowski – uważamy, że godna płaca za pracę, którą wykonujemy to ta w granicach 4 tysięcy zł, czyli dwukrotność tego, co zarabiamy obecnie -.

Ratownicy oczekują, że wreszcie będą traktowani tak, jak inne służby: straż pożarna czy wojsko, które także jako pierwsze w zależności od potrzeb, zjawiają się na miejscu zdarzenia. Protestujący chcą także, aby ich pensje zrównały się z wynagrodzeniem pielęgniarek, także pracujących w systemie ratownictwa medycznego.

Jak zapewniają protestujący na chwilę obecną pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, bowiem strajk w żaden sposób nie wpływa na świadczenie usług medycznych. Jednak… jeśli sytuacja na linii ratownicy – rząd nie ulegnie poprawie, jeśli postulaty nie zostaną spełnione może być różnie. Niektórzy zapowiadają głodówki, ale znaczna część lubelskich ratowników rozważa także masowe składanie wypowiedzeń. Taka sytuacja znacząco może zachwiać funkcjonowaniem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

W poniedziałek 19 czerwca grupa ratowników medycznych, także bialskich, udała się do wojewody lubelskiego w celu złożenia pisma, zawierającego 7 pytań. Protestujący oczekiwali od Przemysława Czarnka m. in. odpowiedzi na pytanie, czy wszystkie środki finansowe otrzymane przez wojewodę lubelskiego jako dotacja na funkcjonowanie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w 2016 roku zostały przekazane do NFZ, celem przekazania ich dysponentom jednostek ratownictwa medycznego na realizację kontraktów? Pytano również o to, z jakich źródeł wojewoda zamierza pozyskać środki przeznaczone na płace dla ratowników, także tych, pracujących w innych miejscach niż zespoły ratownictwa medycznego i dyspozytornie medyczne. Ratownicy chcieli się również dowiedzieć, czy wojewoda lubelski popiera postulat dotyczący upaństwowienia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i utworzenie 16 wojewódzkich stacji ratownictwa medycznego.

Pytań do wojewody w sumie było siedem. W odpowiedzi na złożone pismo, ratownicy usłyszeli od Przemysława Czarnka słowa wsparcia. – Popieram wasze postulaty podwyżki wynagrodzeń. Tego wymaga sprawiedliwość. Myślę, że finał tej drogi jest bliski – mówił wojewoda.

Słowa wsparcia i otuchy płyną również z ust pacjentów, którzy przynajmniej na razie nie odczuwają na własnej skórze skutków protestu. Czy jednak te nastroje nie będą zmieniały się wraz z nierealizowaniem postulatów protestujących i ich stale wzrastającym niezadowoleniem, a w konsekwencji masowym składaniem wypowiedzeń? Być może nie zdajemy się sprawy, że niejednokrotnie nasze życie leży w rękach tych, którzy teraz domagają się godnej płacy za swoją ciężką pracę. Jak zwykle o wartości pracy ratownika przekonujemy się wówczas, gdy jego pomoc jest nam potrzebna. Oby nigdy nie doszło do sytuacji, w której tej pomocy i tego ratownika nam zabraknie!

Dodaj komentarz

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza