„Gdzie te łapki?!” Na kierownicę! Akcja Komendy Głównej Policji

14 czerwca ruszyła, organizowana wspólnie przez Komendę Główną Policji oraz twórców aplikacji YANOSIK, akcja pod nazwą „Łapki na kierownicę”. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenie, jakim jest używanie telefonów komórkowych podczas jazdy. O co chodzi w tej akcji i jak ona przebiegała na terenie Białej Podlaskiej? Zaraz wyjaśniamy…

Sześciokrotnie większe ryzyko wypadku, pokonanie odległości dwóch boisk piłkarskich bez kontroli kierowcy czy nawet utrata prawa jazdy – prowadzenie auta z telefonem w ręku może rodzić wiele niebezpieczeństw. Biuro Ruchu Drogowego KGP, YANOSIK i YU (YANOSIK Ubezpiecza) łączą siły, a to wszystko po to, by edukować kierowców i uświadamiać, jakie zagrożenia niesie ze sobą „zabawa” telefonem podczas jazdy!

Od 14 do 25 czerwca kierowcy zatrzymani przez Policję za korzystanie z telefonu podczas jazdy niezgodne z przepisami, otrzymywali ulotki z informacjami, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą takie zachowanie. Na końcu broszury znajdował się krótki test stworzony na podstawie zawartych na niej danych. Dzięki temu kierowcy mogli sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie i tym samym przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Oprócz bezpośrednich działań Policji, kierowcy otrzymywali informacje o akcji z poziomu telefonu. Po włączeniu aplikacji Yanosik wyświetlał się komunikat o rozpoczęciu kampanii „Łapki na kierownicę”. Klikając w niego użytkownicy byli przenoszeni na stronę, gdzie dowiadywali się o szczegółach akcji oraz zagrożeniach związanych z rozmową przez telefon podczas jazdy. Podobnie jak na ulotce kierowcy mogli również rozwiązać test online i zdobyć 5000 dodatkowych punktów w rywalizacji w aplikacji.

Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, warto posłużyć się liczbami. Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką  odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

Za jazdę z telefonem w ręku można również ponieść spore konsekwencje finansowe: mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Otrzymując w roku 5 takich mandatów można stracić prawo jazdy z tytułu przekroczenia limitu 24 punktów karnych.

W związku z akcją „Łapki na kierownicę” na terenie całej Polski zwiększona została liczba funkcjonariuszy, czuwających nad bezpieczeństwem podróżujących. Policjanci wydziału ruchu drogowego reagują na wszystkie przypadki łamania prawa ze szczególnym uwzględnieniem wykroczeń polegających na korzystaniu z telefonu podczas jazdy wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

O „łapki na kierownicę” apelują także bialscy funkcjonariusze.

– Mimo obowiązujących przepisów i restrykcji związanych z  brakiem ich przestrzegania, widok rozmawiającego przez telefon komórkowy kierowcy jest w Polsce dość powszechny. Na terenie województwa lubelskiego w 2015 roku policjanci ujawnili 4427, a w 2016 roku 4049 kierujących pojazdami, którzy popełnili przedmiotowe wykroczenie. W ciągu pięciu miesięcy 2017 roku ujawniono 1657 przypadków nie stosowania się przez kierujących do omawianego przepisu – mówi nam Barbara Salczyńska-Pyrchla z KMP w Białej Podlaskiej.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza