Bialski szpital w sieci placówek zdrowia NFZ z trzecim, najwyższym poziomem referencyjności.

Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował listę szpitali, która zacznie obowiązywać od 1 października. Co ta zmiana oznacza dla pacjentów? Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali.

W sieci znajdować będą się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia.

Wyodrębniono trzy stopnie: pierwszy to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe i trzeci to szpitale wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Na liście znalazł się również bialski i międzyrzecki szpital. Placówka z Białej Podlaskiej z trzecim stopniem referencyjności. Co to dla nas oznacza?

Jak podkreśla dyrektor Dariusz Oleński, dla szpitala to przede wszystkim dowolność w rozwijaniu swojej działalności. Nie ma mowy o jej ograniczaniu. Jest to szczególnie ważne szczególnie w kontekście wyzwań, jakie placówka przed sobą stawia – mowa o bialskiej onkologii.

– Dla pacjentów to oznacza, że w naszym szpitalu znajdą kompleksową opiekę. Ponadto nocna i świąteczna pomoc medyczna znajdować się będą w tym samym ośrodku, w którym znajduje się szpitalny oddział ratunkowy – wylicza Dariusz Oleński.

Jak podkreśla dyrektor bialskiej placówki, nie trzeba było się specjalnie przygotowywać i „walczyć” o miejsce na liście. – Dynamiczny rozwój naszego szpitala, który od kilku lat mogliśmy obserwować sprawił, że wpisaliśmy się w rozporządzenie ministra zdrowia właśnie w taki sposób, że osiągnęliśmy trzeci i najwyższy poziom referencyjności – tłumaczy Oleński.

Skąd pieniądze?

Na funkcjonowanie nowego systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 9 proc. będzie przeznaczone na konkursy świadczeń, do których będą mogły przystąpić zarówno placówki, które nie zakwalifikowały się do sieci, jaki i szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów. Ministerstwo zdrowia przekonywało, że wprowadzenie sieci szpitali zapewni pacjentom lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz skróci kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Placówki zakwalifikowane do sieci mają zapewniać pacjentom kompleksową opiekę, np. rehabilitację po wyjściu ze szpitala.

To na razie zapewnienia. Jak będzie? Może wreszcie nadchodzą „lepsze czasy” dla pacjentów… wielu pewnie powiedziałoby, że to najwyższa pora.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza