„Do ciebie należy pierwszy krok”. Biała Podlaska na trasie „Sztafety pokoju”


„Sztafeta pokoju” („Bieg pokoju”), czyli niezwykły bieg, którego trasa prowadzi przez wszystkie kontynenty, w Europie zaś przez wszystkie państwa. Sztafeta, w której biegną wszyscy bez względu na rasę, wyznanie czy polityczne poglądy. Łączy ich jedno – chcą promować pokój. W miniony weekend „Sztafeta pokoju” gościła w Białej Podlaskiej, a także w Piszczacu i Terespolu.

„Sztafeta pokoju” wystartowała już 30. raz! W tym roku „grupa europejska” wyruszyła ponad dwa miesiące temu z Irlandii. Meta za dwa tygodnie w Mińsku na Białorusi. Spotkają się tam trzy drużyny: rosyjska, ukraińska i europejska, czyli nasi sobotni goście.

– Zdecydowałem się bieg w „Sztafecie pokoju” ponieważ zainspirowali mnie do tego ci ludzie, którzy mimo tego codziennego wysiłku, przebiegając te wszystkie kilometry mają w sobie niesamowity spokój. Zauważyłem, że uczestnictwo w tym wydarzeniu pozwala mi zostawić trudy codzienności za sobą i przez te kilka dni „ćwiczyć” ten swój spokój – mówi Jan Pałasz, koordynator „Biegu pokoju” w Polsce.

Pomysłodawcą „Sztafety pokoju” był Sri Chinmoy – biegacz, muzyk, ale nade wszystko wielki miłośnik pokoju. Był głęboko przekonany, że cały świat naprawdę może żyć w pokoju, pod warunkiem, że każdy z nas będzie miał ten pokój w sobie. Uczestnicy sztafety tłumaczą, że mimo różnic dzielących nas, mimo różnych religii, poglądów – warto przekraczać granice, choćby miałyby być to jedynie granice państwa.

W Białej sztafeta pojawiła się w sobotę przed 12. Biegaczy na rogatkach miasta powitał prezydent Michał Litwiniuk i członkowie Klubu Biegacza Biała Biega, a także zainteresowani mieszkańcy. Sztafeta z ulicy Lubelskiej wyruszyła w kierunku placu Wolności, aby przed urzędem miasta spotkać się z mieszkańcami, opowiedzieć o towarzyszącej biegaczom idei, zrobić sobie wspólne zdjęcie i wyruszyć dalej. Na trasie sobotniego biegu był jeszcze Piszczac i Terespol.

–  Klub Biegacza Biała Biega chętnie włącza się w takie inicjatywy. Postanowiliśmy o tym biegu poinformować również urząd miasta, który także bardzo przychylnie odniósł się tego wydarzenia i nawet wystawił reprezentację swoich pracowników – mówił Dariusz Trębicki – prezes Klubu Biegacza Biała Biega.

Jak przekonują uczestnicy biegu, w krajach, które odwiedzają spotykają się z niezwykle ciepłym przyjęciem i życzliwością. Widać, że ludziom na całym świecie potrzeba pokoju. Dlatego też coraz więcej osób przyłącza się do sztafety, żeby przynajmniej symbolicznie wspierać towarzyszącą biegaczom ideę. W tym biegu nie liczy się pokonany dystans! Do tej pory w „Sztafecie pokoju” biegło już ponad milion osób na całym świecie. Symbolem biegu jest znicz, który jest niesiony przez wszystkie kraje świata. Na całej trasie płonie ogień pokoju.

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza