Bialskie Cuda znów zauważone. Działają prospołecznie

Kilka dni temu w Lublinie przyznane zostały certyfikaty „Zakup prospołeczny”. Wyróżnienia te otrzymują spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, fundacje oraz stowarzyszenia, zatrudniające osoby niepełnosprawne lub bezrobotne. To dzięki nim my-klienci, mamy możliwość kupowania produktów i usług ekonomii społecznej. 

Tak naprawdę Bialskie Cuda certyfikat „Zakup prospołeczny” otrzymały już rok temu, teraz został on tylko przedłużony. Za co spółdzielnia otrzymała wyróżnienie? Prezes Joanna Olęcka wyjaśnia to krótko i niezwykle skromnie – Dostałyśmy go za to, że zatrudniamy kobiety z kręgu wykluczenia społecznego, angażujemy się w życie lokalnej społeczności, np. prowadzimy warsztaty w Zakładzie Karnym, podczas których więźniowie szyją zabawki, które później przekazujemy np. do szpitali. Systematycznie odwiedzamy także dzieciaki w Ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej, animujemy im czas zabawami plastyczno-krawieckimi – mówi nam pani prezes.

Akcja „Grubymi nićmi szyta”

Na szczególne uznanie zasługuje działalność pań ze spółdzielni, które włączyły się „projekt więzienie” (nazwa robocza). Od 2015 r. Bialskie Cuda prowadzą warsztaty rękodzieła na terenie bialskiego Zakładu Karnego. Podczas warsztatów osadzeni szyją upcyklingowe maskotki, które później trafiają w różne “potrzebujące” miejsca, takie jak: szpitale, ośrodek dla uchodźców, ośrodki dla ofiar przemocy domowej itp. Ponadto panie uczą osadzonych, czym jest ekonomia społeczna, pokazują, jak funkcjonuje spółdzielnia socjalna oraz udowadniają, że warto wziąć życie w swoje ręce i że naprawdę jest to możliwe.

W związku z tym, że zajęcia prowadzone z osadzonymi mają charakter wolontariatu pojawiła się potrzeba udzielenia wsparcia bialskiej spółdzielni. Chodzi mianowicie o przekazywanie niepotrzebnych maszyn do szycia oraz akcesoriów krawieckich. Potrzebne są: nici, nożyczki, centymetry, włóczki, muliny, kolorowe i miłe w dotyku resztki tkaninowe, wypełnienia typu kulka sylikonowa itp.

Jeśli macie takie rzeczy u siebie, a ich nie używacie, prosimy przynieście lub wyślijcie je na adres: Bialskie Cuda, ul. Warszawska 6, 21-500 Biała Podlaska.
Z terenu Białej Podlaskiej panie mogą  ewentualne “dary” odebrać osobiście. Prosimy o kontakt pod nr telefonu 533 247 707.

Bialskie Cuda, czyli spółdzielnia socjalna „Progress”

Spółdzielnię socjalną „Progress” tworzą kobiety, które doświadczyły w swoim życiu wykluczenia społecznego. Często są one ofiarami przemocy domowej, są to kobiety przewlekle bezrobotne lub  matki wielodzietnych rodzin, również osoby niepełnosprawne – właściwe bez doświadczenia zawodowego, a co za tym idzie z niewielkimi szansami na otwartym rynku pracy.

Panie pracujące w spółdzielni tworzą rękodzielnicze cuda, wszystko jest szyte na miejscu i wszystko oczywiście jest możliwe do kupienia. Zarówno w sklepie stacjonarnym przy Warszawskiej 6, jak i za pośrednictwem strony www.bialskiecuda.com (zakładka SKLEP).

Bialskie Cuda to nie tylko grupa kobiet, które szyją jedyne w swoim rodzaju upominki. To również grupa ludzi, która chętnie angażuje się  w różnego rodzaju akcje społeczne.

Dodaj komentarz

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza