Co udało się ustalić parlamentarzystom. Posłowie Nowoczesnej w Terespolu.

W czwartek (13 lipca) posłowie Nowoczesnej: Joanna Scheuring-Wielgus, Monika Rosa, Jerzy Meysztowicz, Mirosław Suchoń i Michał Jaros pojawili się na przejściu granicznym w Terespolu. Przyjazd parlamentarzystów ma związek z kłopotami, z jakimi borykają się czeczeńscy uchodźcy na granicy naszego państwa. O problemach szeroko pisze się w raportach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Amnesty International, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Posłowie w Terespolu zjawili się po to, aby przyjrzeć się procedurom stosowanym przez Straż Graniczną i ustalić, czy Czeczenom faktycznie celowo utrudnia się wjazdu do Polski.

– Przyjechaliśmy z poselską wizytą, aby sprawdzić doniesienia o złym traktowaniu Czeczenów w Polsce, o tym, że nie otrzymują prawa pobytu w Polsce jako uchodźcy – wyjaśnia posłanka Monika Rosa.

Co udało się ustalić parlamentarzystom?

Jak podkreśla posłanka Monika Rosa zwykle początek procesu przebiega bez większych problemów, strażnicy zaś wykazują się dużym zrozumieniem. Problemy natomiast zaczynają się wówczas, gdy okazuje się, że osoba, która nie ma wizy, w rozmowie z funkcjonariuszem wyjaśnia, dlaczego chce się ubiegać o azyl w Polsce. Zwykle jest tak, że wniosek o azyl bywa odrzucany nawet kilkadziesiąt razy. Osoba ubiegająca się o ten azyl niestety znów musi wrócić na Białoruś. Z samej rozmowy zaś sporządzana jest jedynie notatka. Posłowie Nowoczesnej chcą, aby rozmowy były protokołowane, a sam dokument, był podpisywany przez obie strony rozmowy, tak aby w razie wątpliwości można było skonfrontować dwie wersje wydarzeń.

Poza wizytą na przejściu granicznym, parlamentarzyści mieli okazję rozmawiać z samymi uchodźcami, spotkali się także z przedstawicielami organizacji pozarządowych, pełnomocnikami osób, które wystosowały do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wnioski o azyl, a także z burmistrzem Terespola – Jackiem Danielukiem.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza