Ocalić od zapomnienia. Bialczanie kwestują na renowację zabytków na cmentarzu.

To już 12 raz kwestujemy na ratowanie zabytków na bialskim cmentarzu przy ulicy Janowskiej. W tym roku niestety już bez jej pomysłodawcy i organizatora Marka Światłowskiego, który zmarł 17 stycznia 2017 roku.

 

Cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej założony został w 1805 Powiększany był trzykrotnie w latach 1897, 1919 i ostatnio w 1978. Najstarsze zachowane nagrobki z XIX wieku znaleźć można w południowej części nekropolii, znajdują się tam pomniki wybudowane do 1897 roku. Renowacją najstarszych pomników i grobów zajmuje się stowarzyszenie „Koło Bialczan” we współpracy z księdzem dziekanem Marianem Danilukiem z parafii Narodzenia NMP przy wsparciu prezydenta i Rady miasta Biała Podlaska Mogiły są symbolem kulturowym, każda z nich przywołuje pamięć historii. Renowacja i konserwacja ma je uchronić od zapomnienia. Od 2007 roku kiedy zainicjonowana została akcja do 2016 odrestaurowanych zostało 55 zabytkowych grobów i tablic iinskrypcyjnych. W 2017 roku renowacją objęto 3 kolejne grobowce: Edwarda Kamińskiego, Stanisława Dybowskiego i Stanisława Szemiotha

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza