Miasto z nowym budżetem: Plany są ambitne, teraz czas na realizację

 

 

Koniec roku to czas podsumowań, ale także snucia planów na przyszłość. W przypadku Urzędu Miasta Biała Podlaska są to plany naprawdę ambitne. Poznaliśmy budżet na 2018 rok. Miasto zakłada, że znaczy udział w dochodach będą miały pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej i innych projektów. 

Zastępca prezydenta Adam Chodziński wskazuje trzy główne kierunki inwestycyjne. Po pierwsze modernizacja zespołu pałacowo-parkowego. Chętnie odwiedzany park Radziwiłłowski zyska nowy wygląd, jak zapowiada Chodziński – stanie się on bardziej deptakiem, z ograniczonym ruchem samochodowym, ponadto wyremontowana zostanie wieża, a zbiory muzeum poddane zostaną procesowi digitalizacji. Kolejnym kierunkiem inwestycji będzie szeroko pojęta komunikacja. Miasto chce zakupić pięć nowych autobusów, wybudować nowe zatoki oraz przebudować niektóre skrzyżowania – wszystko dla wygody pasażerów. Mówiąc o komunikacji urzędnicy nie zapominają o cyklistach. Zaplanowano budowę kolejnych ścieżek rowerowych oraz odpowiednią przebudowę chodników. Jak zapewnia Adam Chodziński – dokumentacja, dotycząca tego projektu jest na bardzo zaawansowanym etapie, więc pozostaje nam już teraz czekać na efekty. W planie inwestycyjnym miasta nie mogło również zabraknąć środków przeznaczonych na specjalną podstrefę ekonomiczną. Prezydent Chodziński podkreśla, że urząd chce uzbroić tereny podstrefy oraz stworzyć drogę wewnętrzną na terenie dawnego lotniska. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie „zabiegi” przyciągną inwestorów.

To rzecz jasna nie jedyne zaplanowane inwestycje. Warto wspomnieć o jeszcze jednej – mowa o budowie tunelu drogowego, który będzie przebiegał pod torami kolejowymi przy ul. Witoroskiej i Lubelskiej. Jak podkreśla Chodziński – dzięki zabiegom i rozmowom prowadzonym przez prezydenta Stefaniuka cała inwestycja będzie sfinansowana przez PKP PLK, a dzięki temu miasto zaoszczędzi kilkadziesiąt milionów. – My będziemy zobowiązani, żeby dostosować układ komunikacyjny do wybudowanego tunelu. Dzięki temu osiedle Słoneczne Wzgórze zyska dodatkową ulicę, gdyż będziemy chcieli inaczej skomunikować ten obszar – wyjaśnia Chodziński.

Miasto chce również przebudować stadion miejski, a także ułatwić i udogodnić mieszkańcom dojazd do ich domów – mowa tu o budowie ulic: Głowackiego, Witosa, Willowej, Olszowej i Matejki. Będzie to budowa w technologii uproszczonej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych rodziców, miasto chce również w przyszłym roku stworzyć filię żłobka „Skarbiec Skrzata”.

2018 to rok, który wpisuje się w realizację niektórych zadań. O jednym już wspomnieliśmy – mowa o rewitalizacji zespołu parkowo-pałacowego, ale to nie wszystko. Na lata 2016-2020 przypada realizacja jeszcze trzech projektów: modernizacja i doposażenie warsztatów szkół zawodowych w Białej Podlaskiej, budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska oraz wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych.

To tylko niektóre projekty. Miasto stara się również o znaczne sumy z kasy Unii Europejskiej. Miałyby one zostać pozyskane m.in. do renowacji budynku przy ulicy Kolejowej 21 – to na potrzeby funkcjonowania rodzinnego domu dziecka, ponadto zaplanowano również rozbiórkę i odbudowę budynku przy ulicy Krótkiej 1 czy budowę przedłużenia ulicy Pocztowej. Informacja o wynikach konkursu ogłoszona zostanie w III. kwartale 2018 roku. Nieco wcześniej poznamy odpowiedź na pytanie, czy miasto otrzyma unijne wsparcie na przebudowę 1,35 km ul. Sidorskiej na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Włoskiej. Projekt ten ma na celu poprawę infrastruktury transportowej w Białej Podlaskiej i Brześciu. Również pod koniec tego roku dowiemy się, czy miasto otrzyma dofinansowanie na przebudowę skrzyżowań krajowej „dwójki” z ul. Terebelską i al. Solidarności.

– Myślę, że każdy samorządowiec, w tym także i my w Białej Podlaskiej, rozumiemy na czym polegają wydatki budżetowe i także rozumiemy, gdzie dzisiaj się  znajdujemy jako Polska, w którym budżecie Unii Europejskiej. Różni eksperci potwierdzają, że może to być już jeden z ostatnich tak „hojnych” budżetów UE. Stąd też nasz budżet miejski jest ukierunkowany na dofinansowanie różnych projektów – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.

W budżecie na 2018 rok nie mogło zabraknąć środków na realizację zadań wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jego celem jest zaktywizowanie mieszkańców i zachęcenie ich do włączenia się w przygotowywanie planów i podziału środków na inwestycje w mieście. W 2018 roku zostaną zrealizowane następujące projekty BO: Remont chodników wzdłuż ulicy Kopernika (123 000zł), kompleks sportowy dla osiedla Jagiellońskiego (202 000zł), rozbudowa boiska miejskiego – plac zabaw i teren wypoczynku dla mieszkańców osiedla Rataja (Francuska) (146 000zł), rozbudowa strefy rekreacyjnej przy ul. Zagrodowej (69 000zł), modernizacja chodnika przy ul. Łukaszyńskiej i wokół Przedszkola Samorządowego nr 14 w Białej Podlaskiej (226 000zł), boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią dla Szkoły Podstawowej nr 3 (90 000zł), siłownia na otwartym powietrzu oraz plac zabaw z elementami skateparku (144 000zł) oraz przeniesiona z tego roku inwestycja na obszarze 1: plac zabaw przy ul. Kopernika 7 i 7A (123 000 zł).

W 2018 roku inwestować będą również spółki miejskie: MZK, WOD-KAN, PEC.

Podsumowując, dochody miasta w 2018 roku mają wynieść 335 671 736,96 zł, wydatki 343 220 487,96 zł. Oznacza to, że deficyt budżetowy równy będzie sumie 7 548 751,00 zł. 

– Naszym głównym kierunkiem inwestycyjnym było niezadłużanie się, dlatego że kiedyś tych pieniędzy unijnych nie będzie. Myślę, że wtedy samorządy będą miały olbrzymie problemy, jak spiąć swoje budżety, skąd inwestować i myślę, że dzisiaj wydawanie środków własnych, a tym bardziej pieniędzy z kredytu, na rzeczy które mogą poczekać, które nie są dofinansowane z UE, jest błędną polityką. Bez kredytu da się rządzić! Każda złotówka, którą dzisiaj wydajemy ma dofinansowanie 3zł z UE – my samorządowcy dobrze o tym wiemy i myślę, że tak właśnie powinniśmy prowadzić strukturę finansów w naszym mieście – tłumaczył Stefaniuk.

Nie pozostaje wiec nic innego, jak liczyć, że ambitne plany uda się zrealizować. Wszyscy na tym skorzystamy.

 

 

tekst: Ola Majewska

video: Zbigniew Maciejuk

Jeden komentarz dla “Miasto z nowym budżetem: Plany są ambitne, teraz czas na realizację”

  1. xena

    A co z placem zabaw który wygrał a nie został zrealizowany?Dzieci czekają!!! Na Kopernika 7
    Bo jak do tej pory służy jako parking gdzie co dzień i noc stoją samochody!!!!! Czyżby samochód który huczy i spakowani daje jest ważniejszy niż kolorowy plac dla małych dzieci??????

Dodaj komentarz

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza