Prawosławna wigilia. Ksiądz Marcin z rodziną sam wypieka prosforę

Dziś soczelnik, czyli prawosławna Wigilia. W tym samym czasie obchodzi ją także wielu innych chrześcijan obrządków wschodnich między innymi staroobrzędowcy i część grekokatolików. Dla wiernych korzystających z kalendarza juliańskiego Wigilia wypada trzynaście dni później niż dla katolików, korzystających z kalendarza gregoriańskiego.

Dziś w Parafii Prawosławnej p.w. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej kończy się czterdziestodniowy post, a zaczynamy trzydniowe świętowanie Bożego Narodzenia – mówi ksiądz Marcin Gościk z bialskiej parafii.

 

Do wieczora właściwie nic się nie je. Dopiero po nabożeństwie rozpoczyna się postna wieczerza wigilijna. Rozpoczyna ją podzielenie się prosforą, czyli małym chlebem, odpowiednikiem opłatka. Wierni biorą go z cerkwi. Na wigilijnym stole czekają soczelnik, czyli kutia, ryby, kapusta z grzybami. Jest chleb, miód i czosnek, symbole pożywienia, powodzenia i zdrowia. Jest przygotowany pusty talerz dla potrzebującego pomocy. Po kolacji – nocne czuwanie Wieczerzę wigilijną spędza się zazwyczaj w gronie najbliższych. Zbiera się cała rodzina. To nawiązanie do Groty Betlejemskiej, w której wokół Jezusa, Maryi i Józefa zgromadzili się mędrcy i zwykli pastuszkowie. Po uroczystej kolacji prawosławni udają się do cerkwi na nocne czuwanie, które rozpoczyna się o północy i trwa kilka godzin. Zamiast żłóbka w cerkwi jest ikona Bożego Narodzenia. Ta modlitwa to odpowiednik katolickiej pasterki. Boże Narodzenie w prawosławiu i w kościołach wschodnich trwa trzy dni. W ten sposób podkreśla się udział Trójcy Świętej w zbawieniu człowieka. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Jezusa w Betlejem. Drugiego czci się Matkę Bożą. Trzeciego dnia wspomina się świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa. Podczas świąt Bożego Narodzenia śpiewa się kolędy, a domy wiernych odwiedzają kolędnicy.

 

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza