Przysięga 66 żołnierzy WOT już w niedzielę w Białej Podlaskiej

Już w najbliższą niedzielę 6 maja br. 66 żołnierzy – ochotników Terytorialnej Służby Wojskowej wypowie słowa przysięgi wojskowej i rozpocznie służbę w lubelskiej brygadzie. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13.00 na placu Wolności w Białej Podlaskiej.

Kolejni żołnierze TSW niebawem zasilą szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Rozpoczną służbę w 23 Batalionie Lekkiej Piechoty w Białej Podlaskiej. Rejonem odpowiedzialności batalionu są powiaty: bialski, radzyński, łukowski i parczewski. Zadaniem Terytorialsów z Białej Podlaskiej, zgodnie z misją WOT, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe. Zadania te są realizowane w ścisłej współpracy z lokalną administracją. Stała obecność i bliskie relacje 
z lokalną społecznością to siła i największy atut Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ochotnicy, którzy złożą w sobotę przysięgę przeszli intensywne, 16-dniowe szkolenie podstawowe, na terenie jednostki w miejscowości Roskosz w gminie Biała Podlaska. Pod okiem doświadczonych instruktorów uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szczególny nacisk kładziony był na szkolenie ogniowe, w tym naukę bezpiecznego 
i efektywnego posługiwania się bronią. „Szesnastka” otwiera trzyletni cykl szkoleń Terytorialsów, który odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym.

20.02.2018 Wedrzyn
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
Szkolenie Poligonowe
Fot. Irek Dorozanski

Uroczystość poprzedzi Msza święta w intencji żołnierzy o godz. 11.30 w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Antoniego i Matki Bożej Anielskiej przy ul. Narutowicza 37. 
Po przysiędze odbędzie się prezentacja sprzętu bojowego będącego na wyposażeniu lubelskiej brygady.

Jak zostać Terytorialsem?
Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa, budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat 
(w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem OT. Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego.

Rekrutacja do WOT jest otwarta i cały czas można zgłaszać się do służby. Terminy rozmów kwalifikacyjnych oraz informacje na temat naboru można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień zgodnie z miejscem zamieszkania lub na stronie internetowej WKU. Warto także odwiedzić stronę poświęconą Terytorialnej Służbie Wojskowej – www.terytorialsi.mil.pl.

WOT w województwie lubelskim
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2300 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Misja i zadania WOT
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, 
w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. 
W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

Jeden komentarz dla “Przysięga 66 żołnierzy WOT już w niedzielę w Białej Podlaskiej”

  1. Leliwa

    I bardzo dobrze! Kolejnych 68 patriotów pokazuje, że młode pokolenie jest godne swoich przodków. Przysięga po przysiędze i zaraz naszej Lubelskiej Brygadzie stukną trzy tysiące, a potem cztery, Stać nas, Lubelszczyzna jest pełna ludzi szczerze miłujących Polskę!

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza