Na Noc Świętojańską do Porosiuk nad Krzną zaprosili mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic członkowie Stowarzyszenia Przez Pryzmat. Data nocy świętojańskiej powiązana jest z obchodami słowiańskiego święta związanego z przesileniem letnim. Inaczej nazywane jest także Noc Kupały, a obchodzono je w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada zazwyczaj 21 lub 22 czerwca.
Wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. W trakcie nocy świętojańskiej, czyli najkrótszej nocy w roku rozpalano ogniska, w których gospodynie paliły zioła, m.in. szałwię, a w trakcie radosnych zabaw wokół ogniska odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Skakanie przez ognisko miało chronić przed złymi urokami i chorobami.
Ważną tradycją było puszczanie przez dziewczęta w nurty rzek wianków z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna nieprędko miała wyjść za mąż. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, wróżyło to staropanieństwo.
A jak to wyglądało w Porosiukach ? – zapraszamy na nasz reportaż z Nocy Świętojańskiej.
Leave a Reply