We wtorek, 10 lipca br., 72 żołnierzy – ochotników OT z naszego województwa, w ramach „szesnastki” (szkolenie podstawowe) odbyło ćwiczenia z zakresu taktyki. Terytorialsi uczyli się działać w natarciu z użyciem tzw. środków pozoracji pola walki, co pozwala w sposób realny odzwierciedlić działania w warunkach bojowych. Tym razem ćwiczenia odbyły się na terenie byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej.
Żołnierze szkolili się na kilku punktach nauczania, m.in.: prowadzenie działań w czasie marszu ubezpieczonego na kontakt, planowe i szybkie (nieplanowane) inicjowanie kontaktu ogniowego w terenie otwartym i leśnym. Ćwiczono również działania ratownika na polu walki, prowadzenie korespondencji radiowej w natarciu oraz przekazywanie sygnałów dowodzenia
i łączności w marszu. Zajęcia taktyczne to bardzo ważny element szkolenia podstawowego Terytorialsów, scalający zdobytą wiedzę i umiejętności żołnierza OT.
Warto dodać, że żołnierze Obrony Terytorialnej szkolą się nie tylko w warunkach garnizonowych, na poligonach, czy innych obiektach wojskowych. Aby skutecznie wypełniać swoją misję, jaką jest obrona i wparcie społeczności lokalnej, WOT realizuje również szkolenia w terenie. Są to ćwiczenia defensywne w terenie leśnym, zurbanizowanym, czy też
z wykorzystaniem infrastruktury krytycznej, jak np. wodociągi miejskie, czy stacja PKP. Obrona Terytorialna to formacja, która jest najbliżej społeczeństwa, dlatego ćwiczenia terenowe zajmują szczególnie ważne miejsce w całym systemie szkoleniowym Terytorialsów.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2600 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona
i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.
Retrospektywa rzeźbiarska Adama Weremczuka
Od 14 lutego do 10 kwietnia będzie trwała wystawa rzeźby Adama Weremczuka, która staraniem
Muzeum Południowego Podlasia została otwarta w bialskiej placówce muzealnej.
Leave a Reply