Kiszenie ogórków, warsztaty tkackie i kowalskie – czyli Jarmark Rękodzielniczy w Terespolu

W niedzielę 11 sierpnia odbył się w parku miejskim Jarmark Rękodzielniczy, w którym wzięło udział wielu wystawców, twórców ludowych i rzemieślników z naszego regionu oraz z Białorusi. Każdy mógł wziąć udział w ciekawych warsztatach: kowalskich, tkackich, wikliniarskich czy też garncarskich dla najmłodszych przygotowano dmuchane zamki.
Na scenie zaprezentowały się w ramach konkursu zespoły śpiewacze i kapele ludowe z całego regionu. Pogoda w tym roku wyjątkowo dopisała co bardzo pozytywnie zmobilizowało mieszkańców do licznego uczestnictwa w Jarmarku, który poprowadził jej inicjator – Krzysztof Badalski – wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol.
Na samym początku licznie przybyłych mieszkańców Terespola i okolic przywitał wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, burmistrz Jacek Danieluk oraz przewodniczący rady miasta Jarosław Tarasiuk.
Pierwszy na scenie wystąpił Teatr Obrzędowy ,,Rumenok” z Hołowna we własnym przedstawieniu, którego tematem było codzienne życie mieszkańców ich miejscowości. Następnym punktem programu był Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych, w którym udział wzięło 9 wykonawców prezentujących melodie i piosenki ludowe. Jury miało trudne zadanie. Po obradach wydało następujący werdykt:
I miejsce –Zespół Śpiewaczy Sąsiadeczki z Kobylan Gmina Stara Kornica
II miejsce – Zespół Śpiewaczy ,,Ale Baby” z GOK Międzyrzec Podlaski
III miejsce –Zespół Śpiewaczy ,,Łobaczewianki” z Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach
I Wyróżnienie – Zespół Śpiewaczy ,,Pawłowianki”
II Wyróżnienie – Zespół Śpiewaczy ,,Echo Polesia”.

Kolejną atrakcją imprezy był pokaz kiszenia ogórków, z których Terespol słynął niegdyś nie tylko w kraju ale i na świecie. Bardzo istotnym punktem programu był prestiżowy Konkurs Kulinarny. Lokalne zakłady gastronomiczne przygotowały swoje specjalne potrawy. Jury złożone z radnych miasta i powiatu po degustacji wydało następujący werdykt:
I miejsce – Koło Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego za potrawę żydowską ,,Czulent”,
II miejsce – Restauracja ,,Galeria Smaków” za ,,Terespolskie pierogi z trocinami”,
III miejsce – ,,Agrostop” za ,,Roladki z indyka otulone szynką dojrzewającą”,
IV miejsce – ,,Zajazd Jędrula” za ,,Wyrolowany kurczak”.

Wystawcy, którzy zaprezentowali swoją twórczość:
– Miejski Ośrodek Kultury Terespolu (pracownia plastyczna i ceramiczna Danuty Izdebskiej oraz pracownia tkacka Janusza Tureckiego),
– Marzena Dmitruk z Terespola (biżuteria, koronkarstwo, petchwork),
– Monika Benich z Terespola (szydełkowanie – torby, dywany, pojemniki)
– Eugeniusz Kuszneruk z Terespola – malarstwo,
– Jadwiga Prokopiuk z Terespola (wyroby z miodu),
– Katarzyna Oleszczuk z Gminy Terespol (wiklina papierowa),
– Paweł Riabin – Brześć (garncarstwo, ceramika)
– Marian Demczuk z Łomaz (domki z drewna),
– Jan Matejko z Rudnika n/ Sanem (plecione koszyki, fotele, wiklina tradycyjne),
– Bożena Mincewicz z Gminy Biała Podlaska (malarstwo)
– Mateusz Pawluczuk z Dobrynia (malarstwo),
– Jacek Gałczyński (rzeźba)
– Organizacja Wspólnota z Brześcia (biżuteria, rękodzieło), -Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych z Brześcia i Obwodu Brzeskiego (biżuteria, rękodzieło, rzemiosło,malarstwo),
– Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Miejscowości Dobryń Duży (koronkarstwo, ikony),
-Warsztaty Terapii Zajęciowej z Kodnia – rękodzieło ludowe.

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol wystawiło namiot, w którym zaprezentowano dorobek warsztatowy z projektu ,,Terespolskie Jarmarki 2018/2019” dofinansowanego z środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO. Znalazły się na wystawie prace powstałe podczas warsztatów ceramicznych i wyplatania ozdób ze słomy.

Gościem specjalnym Jarmarku był Władimir Machnacz z Brześcia uczestnik wielu prestiżowych międzynarodowych festiwali we Francji, Holandii, Niemczech,Belgi i Polsce. W swoim pół godzinnym recitalu Władimir wykonał znane standardy operowe i operetkowe. Publiczność Terespolska i goście przyjęła występ artysty z wielkim entuzjazmem.
Na zakończenie Terespolskiego Jarmarku wystąpił zespół BAJA składający się z klarnetu, akordeonu, gitary basowej oraz perkusji z towarzyszącą utalentowaną wokalistką – Renatą Tuszyńską. Piękne bałkańskie melodie przypadły do gustu mieszkańcom Terespola.

Dodaj komentarz

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza