Co ciekawego zatrzymali na granicy lubelscy celnicy

Ciekawostki sierpniowe

Papierosy, ale także środki ochrony roślin, okaz CITES czy też podrobione towary zatrzymali w sierpniu br. funkcjonariusze KAS z województwa lubelskiego.

Papierosy
W sierpniu br. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt blisko 120 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej około 1,7 mln zł.

Już w pierwszych dniach sierpnia blisko 1,4 tys. paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych ujawnili funkcjonariusze Oddziału Celnego w Terespolu. Kontrabandę, ukrytą w różnych częściach osobowego mitshubishi (dachu, drzwiach, kokpicie, podłodze, podsufitce i zderzakach), próbował wwieźć
do Polski 40-letni obywatel Niemiec. Mężczyzna nie przyznał się do próby przemytu. Tłumaczenie o pożyczeniu samochodu obcej osobie nie przekonało funkcjonariuszy. Zarówno papierosy jak też przystosowany do ich przemytu środek transportu zostały zatrzymane.

Również w Terespolu „wpadł” 38-letni Białorusin, w samochodzie którego mundurowi ujawnili 700 paczek nielegalnych papierosów. Tym razem kontrabanda ukryta była w przerobionym zbiorniku paliwa. I tu również wraz
z papierosami zatrzymany został przystosowany do ich przemytu samochód marki Audi.

Ujawnianie nielegalnych papierosów to jednak nie tylko działania na granicach. Również wewnątrz kraju funkcjonariusze prowadzą walkę z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi.

W ostatnich dniach sierpnia br. podczas prowadzonych działań m.in. na miejskich targowiskach w Chełmie, Lublinie i Wysokim funkcjonariusze Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina zatrzymali łącznie 690 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Papierosy ujawniane były zarówno bezpośrednio przy osobach nimi handlujących, jak też w zaparkowanych nieopodal samochodach.

Środki ochrony roślin
Podczas zaledwie dwóch kontroli funkcjonariusze KAS z Dorohuska ujawnili łącznie 186 kg środków ochrony roślin.
168 kg pestycydów ukrytych w podłodze naczepy próbował wwieźć do Polski kierujący pojazdem ciężarowym obywatel Ukrainy. Mężczyzna wyjaśnił, że za przewóz środków ochrony roślin miał dostać wynagrodzenie w wysokości 150 Euro. W tym przypadku niezwykle pomocny okazał się skaner RTG, obraz
z którego skłonił funkcjonariuszy do przeprowadzenia szczegółowej rewizji pojazdu.

Z kolei 30 worków zawierających w sumie 18 kg środków ochrony roślin funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku wraz
z funkcjonariuszami Straży Granicznej znaleźli podczas kontroli osobowego forda. Tym razem pestycydy ukryte były w ściankach bocznych pojazdu oraz bagażu podręcznym pasażera pojazdu – 37–letniego obywatela Ukrainy.

Podrabiane środki ochrony roślin stanowią poważne zagrożenie zarówno dla konsumentów żywności pochodzenia roślinnego, jak i środowiska naturalnego. Wszystkie tego typu preparaty, zatrzymywane na granicy czy w nielegalnym obrocie wewnątrz kraju, są niszczone.

Uzbrojenie
Podróżujący autokarem obywatel Ukrainy próbował wwieźć do Polski kastet. Funkcjonariusze KAS ujawnili broń w jego bagażu podręcznym.

Inny obywatel tego kraju, podróżujący autokarem relacji Kijów – Warszawa, próbował natomiast przemycić narzędzie o długości ok 35 cm przypominające toporek.

Z kolei przedmiot o wyglądzie kija bejsbolowego funkcjonariusze ujawnili
w bagażu podręcznym obywatela Francji podróżującego osobowym bmw.

Wszystkie ujawnienia miały miejsce w Oddziale Celnym Drogowym
w Dorohusku.

Markowe podróbki
W wyniku kontroli osobowego opla funkcjonariusze KAS z Dołhobyczowa ujawnili 48 zegarków i 18 par okularów oznaczonych znakami znanych światowych marek. Większość z zatrzymanych towarów nie posiadała etykiet ani opakowań. Do próby przemytu przyznała się podróżująca pojazdem 67–letnia Ukrainka. Kobieta wyjaśniała, że kupione na bazarze i w sklepie na Ukrainie zegarki i okulary miały być prezentami dla rodziny i znajomych.

Z kolei w Dorohusku funkcjonariusze ujawnili w bagażu podróżującego osobowym mercedesem obywatela Ukrainy 300 sztuk męskiej bielizny oznaczonych logo znanej światowej marki. Mężczyzna tłumaczył, że towar,
na prośbę znajomego, miał dostarczyć na przygraniczny parking.

W obydwu przypadkach, z uwagi na miejsce zakupu towarów oraz brak etykiet
i opakowań, istnieje prawdopodobieństwo, że są to podróbki towarów markowych.

Zużyty katalizator i żywy żółw
Na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili w ubiegłym miesiącu próbę przemytu zużytego katalizatora. Odpad próbował wwieźć do Polski kierujący pojazdem ciężarowym obywatel Ukrainy. Katalizator ukryty był pośród legalnie wwożonego towaru. Przeciwko mężczyźnie wszczęta została sprawa karna skarbowa, a na poczet grzywny zajęto 500 zł.

Z kolei na przejściu granicznym w Zosinie funkcjonariusze KAS natrafili na okaz CITES. Otóż na dnie plecaka, w szczelnie zamkniętym pudełku, obywatelka Ukrainy przewoziła żółwia stepowego. Zwierzę zostało przekazane do ZOO
w Zamościu.

Walka z hazardem
Krajowa Administracja Skarbowa nieustannie prowadzi działania zmierzające
do likwidacji nielegalnego hazardu. To już kolejny miesiąc, w którym funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczają urządzenia do gier hazardowych.
W sierpniu br., w wyniku prowadzonych na terenie Lublina, Krasnegostawu, Puław, Chełma i Łęcznej kontroli, mundurowi zatrzymali 27 automatów
do nielegalnych gier hazardowych.
Podczas prowadzonych działań zabezpieczono też gotówkę przeznaczoną
do wypłaty ewentualnych wygranych (ponad 6 tys. zł), rejestratory obrazów oraz dokumentację związaną z prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Dodaj komentarz

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza