Od 4 do 22 października Zespół Pieśni i Tańca Podlasie wystąpi w wybranych miejscowościach naszego regionu prezentując cykl koncertów: „Podlaska Korobeczka”. Wszystko to za sprawą edukacyjnego projektu, który realizowany jest przez tancerzy od kilku miesięcy w ramach Programu EtnoPolska – 2019, Narodowego Centrum Kultury.
Działania w zakresie popularyzacji rodzimego folkloru Podlasia prowadzone przez instruktorów i tancerzy cieszą się dużą popularnością.
Zespół przygotował komplet materiałów dydaktycznych z muzyką, której będą mogli używać nauczyciele oraz instruktorzy do pracy z dziećmi i młodzieżą. Nagrania (o czym informowaliśmy wcześniej) zostały zrealizowane w Studiu Polskiego Radia S4 .
We wrześniu zakończyły się szkolenia. Wzięło w nich udział blisko 50 nauczycieli i instruktorów z całego regionu. Uczestnicy zajęć realizowanych w Akademii Wychowania Fizycznego, Filii w Białej Podlaskiej mogli poznać tradycyjne tańce Podlasia. Były popularne tańce wirowe, korowodowe, popisowe, a także wiele zabaw tanecznych charakterystycznych dla regionu.
Udział tak licznej grupy jest niewątpliwie dużym sukcesem, z każdego takiego pomysłu kiełkują później nowe kolejne działania.
To ogromne przedsięwzięcie, projekt jest komplementarny: dotychczas zrealizowano materiały dydaktyczne, nagrania muzyczne, szkolenia dla nauczycieli i instruktorów, a już niebawem odbędą się zapowiadane koncerty, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz Festiwal „Korobeczka”.
We wszystkie zadania od strony organizacyjnej zaangażowana jest grupa ponad 100 tancerzy, muzyków, instruktorów oraz wolontariuszy.
W najbliższych koncertach edukacyjnych opartych o Polskie Tańce Narodowe, a także tradycyjne tańce Podlasia będą mogły wziąć udział dzieci i młodzież z takich ośrodków, jak: Biała Podlaska, Leśna Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Janów Podlaski, Tuliłów, Kornica, Sosnówka, Drelów, Swory, Rokitno. Tancerze Podlasia w tym czasie zrealizują aż 14 koncertów w 10 miejscowościach regionu.
„Lubimy stawiać sobie duże wyzwania – po naszych dotychczasowych działaniach to kolejne przedsięwzięcie na jeszcze większą skalę. Zależy nam na popularyzacji regionu. Tańczymy w Polsce, w Europie i na innych kontynentach – uczestniczymy w festiwalach międzynarodowych, chcemy jednak dotrzeć z naszymi prezentacjami do dzieci, młodzieży przede wszystkim tu na nasze południowe Podlasiu, także do tych mniejszych miejscowościach.
Równocześnie z koncertami, w październiku prowadzone są warsztaty tańców podlaskich. Dzieci i młodzież z udziałem nauczycieli, instruktorów oraz tancerzy Podlasia poznają tradycyjne tańce regionu, które zaprezentują podczas finału. Efekty tej pracy w wykonaniu najmłodszych będzie można zobaczyć już 23 października w Auli ROBiR Centrum Upowszechniania Wyników Badań AWF Biała Podlaska.
900 kaczek na Krznie walczyło o fundusze dla dzieci na wakacje
To już po raz czwarty na Krznie odbyły się wyścigi gumowych kaczek. Zorganizował to tradycyjnie bialski klub Rotary. Tym razem zebrane fundusze ze sprzedaży gumowych kaczuszek pomogą dzieciom z świetlic środowiskowych Promień i Dziupla wyjechać na wakacje. Mimo niesprzyjającej pogody na brzegach Krzny pojawiła się duża grupa osób identyfikująca się z tą akcją. Jako pierwsza […]
Leave a Reply