To już 13 kwesta, z której dochód przeznaczany jest na renowację zabytkowych nagrobków

To już 13 kwesta, z której dochód przeznaczany jest na renowację zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Wszystko zaczęło się w roku 2006. Wtedy to z inicjatywą odnowy nagrobków wystąpiło Stowarzyszenie „Koło Bialczan”. W latach 2007-2018 uzbierano w sumie ponad 340 tys. złotych, co pozwoliło na odnowę 61 zabytkowych grobów i tablic inskrypcyjnych.

W roku 2019 renowacji poddanych zostało kolejnych pięć nagrobków: Marii i Mieczysława Skorupskich, Kazimiery Białomiejskiej, Józefa i Ludwika Dudzińskich, adeli Limanowskiej oraz Hanny Wawreszkowej.

Cmentarz rzymsko-katolicki przy ulicy Janowskiej w białej Podlaskiej założony został w 1805 roku.Powiększany był trzykrotnie. Najstarsze zachowane nagrobki poochodzą z XIX wieku. Dzisiaj i jutro będą kwestowali znani bialczanie, przedstawiciele samorządu, harcerze z II Szczepu Harcerskiego ZHP GENUS w Białej Podlaskiej.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza