Smażone zaguby podlaskie oraz korowaj były tematem warsztatów kulinarnych w ZSCKR w Leśnej Podlaskiej.

Warsztaty kulinarne w ZSCKR w Leśnej Podlaskiej
Smażone zaguby podlaskie oraz korowaj były tematem warsztatów kulinarnych, jakie zorganizowano we czwartek, 28. 11. 2019 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej.
W warsztatach, które poprowadziła pani Anna Szpura – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich “Korniczanki”, uczestniczyli uczniowie klasy I Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.
Pani Anna Szpura od wielu lat  podejmuje działania na rzecz odtwarzania i promocji tradycji kulinarnych na Podlasiu, a jej specjalnością jest korowaj, czyli tradycyjny obrzędowy wypiek w tradycji wschodniej – dawniej główna ozdoba weselnego stołu. I to właśnie wypiekiem korowaja zajęli się uczniowie na zajęciach praktycznych. Przygotowaniu ciasta, wyrabianiu i wykonywaniu elementów dekoracyjnych towarzyszyły gawędy o przepowiedniach związanych z korowajem.
Zajęcia były także okazją do odtworzenia starej zapomnianej receptury tradycyjnych pierogów podlaskich. Ciasto na smażone zaguby podlaskie robimy podobnie jak na pierogi, zaś farsz stanowią starte, podsmażone i doprawione ziemniaki.
Z pewnością warsztaty będą dla uczniów ZSCKR w Leśnej Podlaskiej inspiracją do poszukiwania i odkrywania kolejnych zapomnianych, ale jakże smacznych tradycyjnych produktów regionalnych.

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza