Święto Jordanu w Kostomłotach. Odwiedzanie tego miejsca to sięganie do źródeł naszej tożsamości.

6 stycznia 2020 roku w jedynej w Polsce i na świecie parafii unickiej pw. św. Nikity wierni obchodzili Święto Jordanu. To jedno z największych świąt cerkiewnych. Według nauki Kościoła Wschodniego dało ono początek chrześcijaństwu i stało się fundamentem wiary. Tego dnia na pamiątkę chrztu Chrystusa w Jordanie dokonuje się święcenia wody poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża w rzece, stawie lub studni. Po nabożeństwie (Kreszczenije Hospodnie) w cerkwi wierni w barwnej procesji udają się do pobliskiej studni cerkiewnej gdzie na pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie święcona jest woda. Tego dnia woda ma mieć właściwości cudowne a samo święto stanowi początek czasu w którym duchowni odwiedzają domy wiernych. Święto Jordanu obchodzone jest zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia, według kalendarza gregoriańskiego zaś 19 stycznia.
Ostatnia w Polsce i na świecie Cerkiew w Kostomłotach została wzniesiona w 1631 roku. We wnętrzu cerkwi zachował się zabytkowy dwurzędowy ikonostas, carskie wrota z XVIII wieku, księga liturgiczna z 1767 oraz ikona św. Nikity otoczona 14 scenami z życia patrona cerkwi.

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza