Kupowanie opon do Twojego samochodu. Praktyczny poradnik!

oponyprofi.pl
oponyprofi.pl

Kupowanie opon dla wielu osób nie jest zadaniem prostym. W końcu musimy sobie odpowiedzieć na naprawdę wiele pytań, a jeżeli oczekujemy, że sami wybierzemy opony naprawdę dopasowane do naszego auta oraz osobistych wymagań i preferencji, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny – cóż, nasza wiedza nie może być jedynie podstawowa – dlatego dzisiaj przedstawimy Wam kilka informacji, które pomogą Wam sprawnie obracać się w świecie opon samochodowych.

Klasy opon

Oto jeden z najbardziej istotnych podziałów. Opony możemy podzielić na klasę ekonomiczną, średnią oraz wysoką (zwaną również klasą premium). Każda z nich przeznaczona jest dla innego typu klientów.

Klasa ekonomiczna – oto opony po prostu budżetowe, idealne dla mało wymagających kierowców. Jest to jednak znacznie lepszy wybór niż opony bieżnikowane czy używane. Sprawdzają się idealnie w przypadkach samochodów niższej oraz średniej klasy, zwłaszcza dla osób, które podróżują głównie po mieście, przy niezbyt wysokich prędkościach. Będą one więc dobrym wyborem dla przeciętnego kierowcy. Pamiętajmy jednak, że nawet w tej klasie możemy trafić na opony wybitne, którymi swoimi osiągami (przy zachowaniu naprawdę atrakcyjnej ceny) zachowują się podobnie (lecz nie tak samo) jak opony klasy średniej, jak i również na opony zupełnie przeciętne. Przykładem marki oferującej opony w klasie ekonomicznej jest znana dobrze w Polsce marka Dębica.

oponyprofi.pl
oponyprofi.pl

Średnia klasa – to prawdziwy kompromis pomiędzy jakością a ceną. W tym przypadku zyskujemy jednak opony, które idealnie sprawdzą się w przypadku bardziej wymagających kierowców, którzy preferują jazdę nie tylko bardziej dynamiczną, do tego w niekoniecznie prostych warunkach, ale decydują się również na dalsze trasy. Przykładem marki oferującej opony średniej klasy jest Firestone.

Klasa wysoka/premium – opcja dla najbardziej wymagających kierowców. Jeżeli oczekujemy wysokiej jakości a cena nie gra roli, najlepiej wybierać opony właśnie tej klasy. Dużym ich plusem jest fakt, że to właśnie w tym segmencie stosowane są w pierwszej kolejności wszystkie nowinki technologiczne, co przekłada się i na osiągi pojazdu, i na nasze bezpieczeństwo. Idealnym przykładem opon premium jest marka Nokian.

Kliknij tutaj i wybierz opony do samochodów marki Nissan.

Płacenie za markę

Kupując wiele produktów, często sugerujemy się ceną. Jeżeli mamy problem z oceną jakości produktu, często zakładamy, że im jest on droższy, tym będzie on lepszy. W przypadku wielu innych produktów często wykorzystują to liczne marki, który za pomocą wysokich cen starają się przekonać nas, że ich produkty są wysokiej jakości. Często jednak okazuje się, że płacimy tylko za to, że kupujemy produkty danej marki. W przypadku opon samochodowych jest inaczej – w tym wypadku należy zakładać, że cena (jak i klasa opon) jest faktycznie odzwierciedleniem jakości. Im więcej zapłacimy za opony, tym będą one lepsze, jednak należy mieć na uwadze fakt, że w każdej klasie mamy opony, które w swoich cenach są skrajnie atrakcyjną propozycją, jednak nie liczmy na to, że możliwe jest kupienie w cenie średnich opon ekonomicznych produktu o jakości opon ze średniej klasy.

Kliknij tutaj i wybierz opony do samochodów marki Kia.

Jak poznać rozmiar naszej opony?

Aby wybrać odpowiednie opony do naszego samochodu, musimy kupić opony o takim samym rozmiarze. W tym wypadku musimy go jednak poznać. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem często jest sprawdzenie, jaki rozmiar posiadają nasze obecne opony.

Przykładowy rozmiar opony to 195/65 R16 86 T. Poszukujemy więc podobnie skontrowanego oznaczenia na naszej oponie. Metoda ta sprawdza się zawsze, jeżeli wiemy, że na danych oponach samochód ten wyjechał z salonu. Jeżeli jednak kupiliśmy opony używane, podczas pierwszej wymiany powinniśmy upewnić się, że poprzedni właściciel dobrze dobrał opony dla danego modelu. Najłatwiej zrobić to w internecie, poszukując wytycznych producenta co do tego, jakie opony powinny być stosowane w danym modelu. Za każdym następnym razem, gdy będziemy wymieniać opony, po prostu sprawdzimy oznaczenie na nich – nie musimy go ani pamiętać, ani zapisywać.

Dobrym rozwiązaniem jest również poszukiwanie opon do danych modeli – jest to możliwe, a szansę taką oferuje nam sklep Oponyprofi.

Kliknij tutaj i wybierz opony do samochodów marki Honda.

Indeks nośności oraz prędkości – czy możemy stosować opony o innych indeksach?

W powyższym przykładzie – 195/65 R16 86 T – 86 jest oznaczeniem indeksu nośności, natomiast T – indeksu prędkości. Z założenia nie powinniśmy stosować opon o niższych indeksach, jednak możemy wybierać opony o indeksach wyższych – wtedy może zwiększyć się nasz komfort jazdy, jednak będą to z założenia opony droższe. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujemy opony zimowe. Wtedy możemy zdecydować się na opony o indeksie prędkości niższym o jeden, ponieważ z założenia prędkości, które osiągamy zimą, są niższe od tych, które osiągamy latem – nie zalecamy jednak takiego rozwiązania.

Pamiętajmy, że korzystanie z opon o niższych niż zalecane indeksach może spowodować, że np. po wypadku nasz ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić nam należnego nam odszkodowania, ponieważ źle dobrane opony – co było naszą winą – mogły do tego wypadku doprowadzić!

Kliknij tutaj i wybierz opony do samochodów marki Fiat.

Opony używane i bieżnikowane – czy to ma sens?

Opony używane, bieżnikowane, regenerowane – jeżeli nasz budżet jest niskie, często chcemy zdecydować się na opony tego typu, w końcu często pochodzą one od znanych i renomowanych producentów. Fakty są jednak takie, że opony tego typu najczęściej oferują nam znacznie mniej niż opony nawet z klasy ekonomicznej. Z tego powodu, jeżeli nie mamy wiele pieniędzy, i tak zachęcamy do poszukiwania tanich, budżetowych opon, nawet mniej znanych marek, lecz ważne, aby były to opony nowe – wtedy mamy pewność, że na pewno zapewnią nam one bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze. 

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza