Gdzie w 2020 roku będą mieszkać osoby studiujące w Lublinie?

Gdzie w 2020 roku będą mieszkać osoby studiujące w Lublinie

Choć pierwsza sesja w roku akademickim 2019/2020 już za nami, to lubelscy studenci nieustannie poszukują lokali studenckich, które stają się coraz mniej dostępne. Niestety, według rynkowych ekspertów w kolejnych latach dostęp do publicznych domów studenckich może być jeszcze bardziej ograniczony. Już teraz akademiki uczelni prywatnych i publicznych są w stanie zapewnić jedynie 10% potencjalnego popytu na miejsca noclegowe. Gdzie w 2020 roku będą mieszkać osoby studiujące w Lublinie?

 

Coraz mniej miejsc w lubelskich akademikach

 

Co roku w Lublinie wzrasta liczba studentów z zagranicy. Przez ostatnie 26 lat odnotowano w Polsce aż 1445% wzrost liczby żaków z zagranicy. W ubiegłym roku akademickim ich liczba przekroczyła 72 tys. osób, a według analityków w obecnym 2020 roku w Polsce może studiować łącznie nawet 90-120 tys. studentów z zagranicy.

W ubiegłym roku akademickim uczelnie prywatne i publiczne zapewniły studentom zaledwie 126 tys. miejsc noclegowych rozlokowanych w 484 akademikach w całym kraju. Tym samym w domu studenckim kwaterunek mógł znaleźć jedynie co dziesiąty student – podobnie prezentuje się lokalny lubelski rynek akademików. Co więcej, mimo chronicznego braku miejsc noclegowych w akademikach uczelni publicznych i prywatnych, ich obłożenie w roku akademickim 2017/2018 wyniosło jedynie 76%. Spowodowane jest to złym stanem technicznym, koniecznością przeprowadzania remontów lokali, a także nieefektywnym systemem zarządzania nieruchomościami przez władze uczelni.

Prowadzi to do nieustannego spadku liczby zakwaterowań w uczelnianych akademikach. 20 lat temu zakwaterowanych było w nich ok. 144 tys. studentów, przy czym już 3 lata temu ich liczba zmalała o 33,3% do niecałych 96 tys. Ze względu na wysokie ceny, niski standard i niewielką dostępność studenci coraz chętniej decydują się na wynajem miejsc na prywatnych stancjach oraz w prywatnych akademikach, które obecnie stają się jedną z kluczowych alternatyw dla akademików uczelni prywatnych i publicznych.

 

Studenci chętnie kwaterują się na stancjach i w prywatnych akademikach

 

Ze względu na fakt, że uczelniane akademiki są w stanie zapewnić zaledwie 10% potencjalnego popytu na miejsca zakwaterowania, a także z roku na rok ich dostępność regularnie maleje, studenci studiujący w Lublinie coraz chętniej wybierają ofertę prywatnych akademików i stancji. Obecnie prywatne akademiki zapewniają zaledwie 5% podaży na miejsca noclegowe, niemniej według analityków ich udział z roku na rok będzie coraz większy.

Za atrakcyjność prywatnych akademików i stancji odpowiada przede wszystkim o wiele wyższy standard wykończenia i wyposażenia, wiele udogodnień dostosowanych do stylu życia i potrzeb studentów oraz możliwość wykupienia dodatkowych usług – np. wyżywienia czy usług prania i sprzątania.

Jednocześnie ceny za wynajem pokojów w prywatnych akademikach oraz na stancjach nie odbiegają w sposób znaczący od cen, jakie trzeba zapłacić za pobyt w akademikach uczelnianych. Ceny za lokal studencki w prywatnych nieruchomościach w Lublinie zaczynają się już od 300 złotych za pobyt w pokoju 3-osobowym oraz od 1100 zł za pobyt w pokoju 1-osobowym.

Sprawdź aktualną ofertę studenckich miejsc noclegowych – wybierz akademik w Lublinie z Bookistry!

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza