Choć pierwsza sesja w roku akademickim 2019/2020 już za nami, to lubelscy studenci nieustannie poszukują lokali studenckich, które stają się coraz mniej dostępne. Niestety, według rynkowych ekspertów w kolejnych latach dostęp do publicznych domów studenckich może być jeszcze bardziej ograniczony. Już teraz akademiki uczelni prywatnych i publicznych są w stanie zapewnić jedynie 10% potencjalnego popytu na miejsca noclegowe. Gdzie w 2020 roku będą mieszkać osoby studiujące w Lublinie?
Coraz mniej miejsc w lubelskich akademikach
Co roku w Lublinie wzrasta liczba studentów z zagranicy. Przez ostatnie 26 lat odnotowano w Polsce aż 1445% wzrost liczby żaków z zagranicy. W ubiegłym roku akademickim ich liczba przekroczyła 72 tys. osób, a według analityków w obecnym 2020 roku w Polsce może studiować łącznie nawet 90-120 tys. studentów z zagranicy.
W ubiegłym roku akademickim uczelnie prywatne i publiczne zapewniły studentom zaledwie 126 tys. miejsc noclegowych rozlokowanych w 484 akademikach w całym kraju. Tym samym w domu studenckim kwaterunek mógł znaleźć jedynie co dziesiąty student – podobnie prezentuje się lokalny lubelski rynek akademików. Co więcej, mimo chronicznego braku miejsc noclegowych w akademikach uczelni publicznych i prywatnych, ich obłożenie w roku akademickim 2017/2018 wyniosło jedynie 76%. Spowodowane jest to złym stanem technicznym, koniecznością przeprowadzania remontów lokali, a także nieefektywnym systemem zarządzania nieruchomościami przez władze uczelni.
Prowadzi to do nieustannego spadku liczby zakwaterowań w uczelnianych akademikach. 20 lat temu zakwaterowanych było w nich ok. 144 tys. studentów, przy czym już 3 lata temu ich liczba zmalała o 33,3% do niecałych 96 tys. Ze względu na wysokie ceny, niski standard i niewielką dostępność studenci coraz chętniej decydują się na wynajem miejsc na prywatnych stancjach oraz w prywatnych akademikach, które obecnie stają się jedną z kluczowych alternatyw dla akademików uczelni prywatnych i publicznych.
Studenci chętnie kwaterują się na stancjach i w prywatnych akademikach
Ze względu na fakt, że uczelniane akademiki są w stanie zapewnić zaledwie 10% potencjalnego popytu na miejsca zakwaterowania, a także z roku na rok ich dostępność regularnie maleje, studenci studiujący w Lublinie coraz chętniej wybierają ofertę prywatnych akademików i stancji. Obecnie prywatne akademiki zapewniają zaledwie 5% podaży na miejsca noclegowe, niemniej według analityków ich udział z roku na rok będzie coraz większy.
Za atrakcyjność prywatnych akademików i stancji odpowiada przede wszystkim o wiele wyższy standard wykończenia i wyposażenia, wiele udogodnień dostosowanych do stylu życia i potrzeb studentów oraz możliwość wykupienia dodatkowych usług – np. wyżywienia czy usług prania i sprzątania.
Jednocześnie ceny za wynajem pokojów w prywatnych akademikach oraz na stancjach nie odbiegają w sposób znaczący od cen, jakie trzeba zapłacić za pobyt w akademikach uczelnianych. Ceny za lokal studencki w prywatnych nieruchomościach w Lublinie zaczynają się już od 300 złotych za pobyt w pokoju 3-osobowym oraz od 1100 zł za pobyt w pokoju 1-osobowym.
Sprawdź aktualną ofertę studenckich miejsc noclegowych – wybierz akademik w Lublinie z Bookistry!
Leave a Reply