Czy wysokość dochodów osoby wnioskującej o kredyt gotówkowy ma wpływ na decyzję kredytową banku?

Czy wysokość dochodów ma wpływ na decyzję kredytową?

Wiele osób, które planują zaciągnąć kredyt gotówkowy, zastanawia się, jakie dokładnie warunki muszą spełnić, aby bank udzielił im pomocy finansowej. W pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl wysokość naszych zarobków. Jesteśmy przekonani, że jest to główny czynnik, który determinuje to, jak duży kredyt dostaniemy i czy w ogóle on nam przysługuje.

Jak się okazuje, dochody są jedną z wielu kwestii, które wpływają na naszą zdolność kredytową. Sprawdźmy, jakie elementy spełniają istotną rolę w przypadku wnioskowania o kredyt gotówkowy.

 

Jaki dochód na kredyt gotówkowy?

 

Chcąc wnioskować o kredyt gotówkowy, dochody są jedną z najważniejszych kwestii, które pod uwagę bierze każdy bank. Nie oznacza to jednak, że pełnią w tym procesie najistotniejszą rolę. Warto wziąć pod uwagę to, że instytucja bankowa bardzo szczegółowo weryfikuje swoich klientów przed udzieleniem im kredytu. Oznacza to, że sporą wagę posiada nie tylko wysokość naszych zarobków, ale także regularne wydatki, czy też zaciągnięte zobowiązania. Aby dowiedzieć się, ile wynosi nasza zdolność kredytowa, możemy skorzystać z kilku rozwiązań.

 

Dochody — wpływ na kredyt gotówkowy

 

Jeśli zastanawiamy się, jaki dochód na kredyt gotówkowy wystarczy, musimy pamiętać, że jest on uzależniony od tego, jak dużą pożyczkę chcemy wziąć. Zupełnie zrozumiałym jest, że im wyższy kredyt, tym większe musimy osiągać zarobki. Przykładowo osoba pobierająca emeryturę w wysokości 2 tys. zł. miesięcznie, będzie mogła zaciągnąć kredyt gotówkowy 10. tys. zł., ale w przypadku wnioskowania o kredyt w wysokości 50 tys. zł., bank może odrzucić jej wniosek.

Aby szczegółowo wyliczyć, jak duży kredyt możemy dostać, warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. W pierwszej kolejności należy jednak wyjaśnić, czym ona dokładnie jest. Na zdolność kredytową składa się kilka elementów. Są to:

 

— Wysokość dochodów oraz ich źródło

— Wysokość miesięcznych wydatków

— Liczba osób w gospodarstwie domowym

— Spłacane zobowiązania (np. pożyczki, kredyty, sprzęt na raty)

— Inne stałe zobowiązania (np. alimenty)

— Historia kredytowa

— Długi

 

Jak widać, na zdolność kredytową nie wpływa wyłącznie wysokość naszych dochodów, ale również inne czynniki, na które banki zwracają szczególną uwagę. Niezwykle istotnym aspektem jest tutaj historia kredytowa w BIK, w której znajdują się informacje o wszystkich zaciągniętych przez nas zobowiązaniach. Warto zaznaczyć, że nie są to jedynie kredyty bankowe, ale również chwilówki z firm pożyczkowych oraz produkty zakupione na raty, karty kredytowe itp. Historię kredytową możemy sprawdzić samodzielnie zupełnie za darmo. Wystarczy, że na stronie BIK-u złożymy stosowny wniosek elektroniczny, a otrzymamy wygenerowany raport. Znajdziemy w nim szczegóły na temat spłacanych przez nas zobowiązań, a także ogólną ocenę kredytobiorcy, czyli tzw. scoring BIK. Takie informacje otrzymuje również bank, gdy składamy wniosek o kredyt gotówkowy.

 

Jak sprawdzić, jaki dochód na kredyt gotówkowy jest potrzebny?

 

Aby sprawdzić, ile musimy zarabiać, aby bank udzielił nam kredytu, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim warto wiedzieć, że dla instytucji bankowej znacznie ważniejszą kwestią będzie to, czy nasze dochody są stałe oraz jakie jest ich źródło. Większe szanse będziemy mieli wówczas, gdy pobieramy wynagrodzenie w związku z umową o pracę (nawet jeśli będzie niższe) niż wtedy, kiedy zarabiamy więcej, ale dochody są niestabilne. Jeśli chodzi o wysokość, oczywiście im większe zarobki, tym wyższy kredyt otrzymamy, jednak jak wspomniano wcześniej, musimy osiągać je regularnie.

Nie oznacza to również, że osoby zatrudnione na umowę cywilnoprawną, nie mają szans na otrzymanie zobowiązania, jakim jest kredyt gotówkowy. Banki dosyć przychylnie ustosunkowują się do udzielania pożyczek takim klientom. Jednakże pamiętajmy o tym, że pracując np. na umowę zlecenie, nie dostaniemy tak wysokiej kwoty, jak w przypadku umowy o pracę lub prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Kalkulator zdolności kredytowej

 

Kredyt kalkulator jest narzędziem, które znajdziesz na Totalmoney.pl i z którego może korzystać z każdy z nas zupełnie za darmo. Tego typu rozwiązanie jest dostępne online i umożliwia sprawdzenie wysokości kredytu, jaki możemy zaciągnąć, w zaledwie kilka minut. Wystarczy, że wypełnimy elektroniczny wniosek, w którym wpiszemy wysokość dochodów, wysokość wydatków, koszty związane z innymi zobowiązaniami (np. alimenty), źródło dochodu, liczbę osób na utrzymaniu, wysokość spłacanych kredytów czy pożyczek. Na podstawie wprowadzonych informacji otrzymamy naszą zdolność kredytową. Wówczas będziemy świadomi, o jaką kwotę możemy wnioskować. Istotnym faktem jest również to, iż jednocześnie zostaje wyświetlona lista instytucji, w których możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy. Znajdziemy na niej także szczegółowe informacje o warunkach oraz kosztach kredytowania (np. wysokość oprocentowania, RRSO, wysokość miesięcznej raty).

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza