Pozostało jedynie godne pożegnanie

Pozostało-jedynie-godne-pożegnanie

W Wigrach wywiesili białą flagę? Po zwolnieniu trenera przyszła pora na pożegnanie siedmiu zawodników. W I lidze jest jeszcze kilka znaków zapytania, ale spadek z zaplecza Ekstraklasy Wigier Suwałki stał się faktem.

2 lipca podczas 29. kolejki zaplecza Ekstraklasy okazał się smutną datą dla Wigier. Porażka z Radomiakiem Radom oznaczała, że już nawet matematyka nie broniła ligowego bytu zespołu z Suwałk, a spadek na który zanosiło się od dłuższego, stał się faktem.

Trudne czasy na zapleczu Ekstraklasy

Sześć sezonów i wystarczy. Jeszcze niedawno o sytuacji Wigier w I lidze można było mówić, że jest to ta z gatunku „mission impossible”, ale równie dobrze można by powiedzieć, że Wigry starały się „oszukać przeznaczenie”. Dlaczego? W poprzednich rozgrywkach na zapleczu Ekstraklasy trzy zespoły zakończyły sezon z 37 punktami w tabeli. Efekt? Dwa kluby spadły z ligi, a jeden się utrzymał. Tym jedynym zespołem były właśnie Wigry, a stało się tak dzięki lepszemu bilansowi. Jak się okazuje, tamten sezon był ostrzeżeniem, żółtą kartką, która jednak zamieniła się na czerwoną. Choć w klubie starano się wyciągnąć wnioski, nic z tego nie wyszło. Zakłady bukmacherskie przeczuwały, co się może wydarzyć i od początku widziały w Wigrach Suwałki kandydata do spadku. Start sezonu 2019/20 jeszcze nie był najgorszy, bo „jakieś” punkty Wigry zdobywały, ale tragedia rozpoczęła się od listopada. Wtedy bowiem drużyna Wigier odniosła ostatnie zwycięstwo… aż do 5 lipca, gdy zdegradowane Wigry pokonały GKS Jastrzębie. Wcześniej porażka goniła porażkę i trudno się dziwić, że teraz sytuacja klubu jest tak fatalna.

Pogodzeni z losem?

W klubie już od pewnego momentu wydawało się, że wszyscy zaczynają godzić się z losem. Od 19 czerwca zespołu nie prowadzi już pierwszy trener, ale jego asystenci. To jeszcze nic, bo wraz z końcem czerwca klub poinformował, że nie zostało przedłużonych siedem kontraktów i ligę dokończą bez nich. Sezon na zapleczu Ekstraklasy zakończy się 25 lipca. Ostatnie mecze mają być więc ogrywaniem młodych i stawianiem na graczy, którzy być może zostaną na kolejny sezon, już w drugiej lidze. Poza tym klub czyni oszczędności, by spadek „bolał” jak najmniej. Poza tym Wigry mają szansę otrzymać nagrodę pieniężną za czołowe miejsce w klasyfikacji Pro Junior System, który punktuje stawianie na młodych, polskich piłkarzy.

Nowa rzeczywistość czy powrót do dawnych czasów?

Wigry Suwałki zostały założone w 1947 roku i zaczynały od samego ligowego dołu w Polsce. Przez lata, a nawet dekady klub był trzecioligowcem, czasem notując nawet spadki, ale i szybkie powroty. Dopiero właśnie druga dekada XXI wieku jest dla zespołu z Podlasia najbardziej udaną. Gra na zapleczu Ekstraklasy sama w sobie jest już osiągnięciem, a sezon 2017/18, gdy Wigry zajęły wysokie szóste miejsce, był wyjątkowy. Szkoda, że był to raczej wyjątek potwierdzający regułę, a załamanie przyszło szybciej niż niektórzy się spodziewali. Nie ma co ukrywać, że łatwiej jest spaść niż powrócić/awansować. Z tego względu Wigry wchodzą w bardzo trudny i ważny moment. Jeśli przetrwają ten zakręt, może on okazać się chwilowy. Istnieje jednak wiele przykładów klubów, które przez lata stanowiły o sile polskiej piłki nożnej, a później bardzo trudno było im się podnieść. Można wymienić m.in. Ruch Chorzów, Polonię Bytom, GKS Katowice, czy Widzewa Łódź.

Sezony Wigier w I lidze

  • 2014/15 – 9 miejsce, 47 punktów
  • 2015/16 – 10 miejsce, 45 punktów
  • 2016/17 – 9 miejsce, 52 punkty
  • 2017/18 – 6 miejsce, 52 punkty
  • 2018/19 – 15 miejsce, 37 punktów
  • 2019/20 -?, ?

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza