Nielegalny hazard, czasami „w pakiecie” narkotyki lub gaz łzawiący

Nielegalny hazard, czasami „w pakiecie” narkotyki lub gaz łzawiący

• Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skutecznie walczą z nielegalnym hazardem.
• W lipcu 2020 r. zlikwidowali dziesiątki nielegalnie działających punktów hazardowego podziemia i zatrzymali 50 automatów do gier.
• W niektórych lokalach uczestnikom nielegalnej rozrywki oferowano także narkotyki, a w innych zastawiano pułapki na kontrolujących.

Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego (LUCS) z delegatur w Białej Podlaskiej, Lublinie i Zamościu skontrolowali w lipcu br. dziesiątki punktów na terenie całego województwa. Były to zarówno punkty usługowe, jak i wolnostojące obiekty przeznaczone tylko pod nielegalną działalność hazardową. W sumie funkcjonariusze zatrzymali 50 automatów do gier. Niejednokrotnie działania prowadzone były we współpracy z policją i strażą graniczną.

Delegatura LUCS w Białej Podlaskiej:

Łączony patrol KAS z Białej Podlaskiej i policji wkroczył m.in. do lokalu w Międzyrzecu Podlaskim. Funkcjonariusze mieli informację, że rozgrywane są tam nielegalne gry hazardowe. Poza 2 automatami i gotówką w kwocie blisko 900 zł – przeznaczoną na wypłaty ewentualnych wygranych – funkcjonariusze znaleźli w rzeczach osobistych pracownika także 10 g poporcjowanej amfetaminy (20 porcji). Sprawę w zakresie narkotyków prowadzi policja.

Z kolei współpraca funkcjonariuszy KAS z Białej Podlaskiej i straży granicznej skutkowała zlikwidowaniem we Włodawie przestępczego procederu hazardowego, który odbywał się pod przykrywką zakupu bitcoinów. W lokalu oferującym do sprzedaży kryptowaluty funkcjonariusze ujawnili 2 stoiska komputerowe służące do nielegalnego hazardu. Proces rozgrywania gier możliwy był po wpłaceniu środków pieniężnych do znajdującego się obok bankomatu.
W zamian gracz otrzymywał kupon z kodem, który następnie skanował za pomocą kamery komputera i w ten sposób uzyskiwał dostęp do gier hazardowych. Wygrane pieniądze wypłacane były z bankomatu.

Delegatura LUCS w Lublinie:

Niemal każdego dnia automaty do gier hazardowych zatrzymywali w lipcu br. funkcjonariusze KAS z komórki kontroli celno-skarbowej rynku w Lublinie. Niejednokrotnie współpracowali w tym zakresie z policją, m.in. z Lublina, Łęcznej i z Puław.

Nielegalne urządzenia lubelscy funkcjonariusze namierzyli m.in. w Chełmie, Puławach, Opolu Lubelskim, Łęcznej, Trojaczkowicach, Rykach czy w podlubelskiej Elizówce. W sumie zabezpieczyli 31 automatów. Przeprowadzane gry kontrolne – także przez biegłego sądowego w zakresie informatyki – potwierdziły hazardowy charakter urządzeń. Oprócz automatów mundurowi niejednokrotnie zabezpieczali też gotówkę przeznaczoną na wypłaty wygranych, a także zapiski dokumentujące np. system rozliczeń z graczami. Czasami w akcji wspomagały ich psy służbowe szkolone do wykrywania narkotyków.

Podczas prowadzonych kontroli funkcjonariusze z Lublina stykali się m.in. z lokalami bezobsługowymi, w których cały hazardowy biznes sterowany był zdalnie. Wielu obiektów strzegły też kamery monitoringu, a wejście do lokalu możliwe było po weryfikacji osoby stojącej przed drzwiami. Oczywiście umundurowanych funkcjonariuszy nikt nie zamierzał tam wpuszczać, więc niejednokrotnie konieczne były wejścia siłowe. Z kolei tam, gdzie obecna była obsługa – funkcjonariusze najczęściej słyszeli tłumaczenia, że osoby te nie mają żadnej wiedzy ani żadnego związku z prowadzoną w lokalu nielegalną działalnością.

Skomplikowany system zabezpieczeń funkcjonariusze KAS musieli pokonać w jednym z lokali w Opolu Lubelskim. Zamontowany był tam system alarmowy z podłączoną syreną i aparatura do rozpylania gazu łzawiącego. To taka pułapka na nieproszonych gości – czyli kontrolujących. W lokalu znajdował się też bankomat, wydający graczom – w zamian za środki pieniężne – kupony. Nabyte kupony umożliwiały następnie uruchamianie gier na urządzeniach hazardowych. Po zakończonej grze gracz mógł odebrać wygraną skanując kod w bankomacie.

Delegatura LUCS w Zamościu:

Sukcesywne kontrole prowadzili w lipcu także funkcjonariusze KAS z komórki kontroli celno-skarbowej rynku w Zamościu. W różnych punktach zatrzymali w sumie 15 automatów do gier.

Przykładowo w Zamościu i w Tomaszowie Lubelskim, oprócz urządzeń hazardowych, funkcjonariusze zabezpieczyli też monitoringi lokali. Ich analiza pomocna będzie w prowadzonych postępowaniach karnych skarbowych. Trwa też ustalanie właścicieli automatów bądź firm urządzających nielegalne gry hazardowe.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie

Leave a Reply

Nie od dziś mówi się, że przyszłość mediów to internet. Większość gazet, rozgłośni i telewizji przechodzi, lub całkiem przenosi się, do świata wirtualnego. Puls Miasta wychodzi naprzeciw swojej społeczności, oferując lokalną telewizję internetową.

REDAKCJA

Agencja Filmowa Reporter

Zbigniew Maciejuk, Marek Drwięga

Redakcja

KONTAKT

Agencja Filmowa Reporter

ul. Osterwy 1,
21-500 Biała Podlaska


+48 601 380 302
zbigniew.maciejuk@wp.pl

FORMULARZ

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przejdź do formularza